YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore'yi endişeyle izliyoruz
Kuzey Kore'yi endişeyle izliyoruz
13 Nisan 2013 11:54
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Pyongyang yönetiminin Kore Yarımadası'nda tansiyonu artırdığı bir dönemde yaptığı Güney Kore temaslarını değerlendirdi.

NATO Genel Sekreteri olarak Güney Kore'ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini söyleyen Rasmussen, Başbakan Park Yun Byung-se ve parlamento üyeleri ile bir araya geldiğini söyledi.

Kuzey Kore'nin provokatif söylem ve hareketlerine yönelik NATO'nun güçlü kınamasını bir kez daha dile getirdiğini belirten Rasmussen, Kuzey Kore'nin nükleer test ve füze denemelerini büyük bir endişeyle takip ettiklerini vurguladı.

Kuzey Kore'nin uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu tekrarlayna Rasmussen, Pyonyang yönetiminden yeni provokotif eylemlerden kaçınmasını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca tüm uluslararası yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmesi çağrısında bulunduğunu kaydetti.
Seul yönetimine ise soruna diyalog yoluyla barışçıl çözüm bulunması konusunda kararlı olmaları tavsiyesinde bulunduğunu kaydeden Rasmussen, "Özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayanan ortak değerleri paylaşıyoruz. Güney Kore ile ortaklığımız henüz çok genç ancak büyük bir potansiyele sahip" ifadelerini kullandı.

Rasmussen ayrıca, Güney Kore'nin NATO'nun Afganistan misyonu başta olmak üzere birçok operasyonlarına iştirak ettiğini belirterek, Güney Koreli yetkililere küresel barış ve istikrara katkılarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler