YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore'ye "nükleer denemeleri durdur" çağrısı
Kuzey Kore'ye "nükleer denemeleri durdur" çağrısı
06 Ocak 2016 16:38
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO), hidrojen bombası denemesi yaptığı ileri sürülen Kuzey Kore'ye denemeleri durdurmasını istedi.

UAEA Başkanı Yukiya Amano, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının açık ihlali ve son derece üzücü olduğunu bildirdi.

    
UAEA'nın, Kuzey Kore'nin nükleer sorununun barışçıl çözümüne nükleer denetim faaliyetlerini başlatarak katkı sağlamak için hazır olduğunu kaydeden Amano, "Kuzey Kore'yi derhal BM Güvenlik Konseyi ve UAEA'nın bütün kararlarını eksiksiz uygulamaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

CTBTO Hazırlık Komisyonu Sekreteri Lassina Zerbo da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'de sismik hareketlilik tespit ettiklerini ve bu hareketliliğin Kuzey Kore'deki nükleer tesislerde olduğunu bildirdi.
Kuzey Kore'nin 2006 yılından bu yana dört nükleer deneme yaptığını belirten Zerbo, uzmanların eldeki verileri incelediğini aktardı.

Zerbo, "Nükleer deneme, uluslararası barış ve güvenliğe çok ciddi tehdittir. Kuzey Kore'yi daha fazla nükleer deneme yapmaktan kaçınmaya ve 183 ülke tarafından imzalanan Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması'na katılmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler