YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore'den Obama'ya hakaret
Washington ile Pyongyang yönetimi arasında gerilime neden olan filmin gösterime girmesinin ardından Kuzey Kore, tüm dünyanın tepki vereceği bir açıklama yaparak Obama'ya maymun dedi.
Kuzey Kore'den Obama'ya hakaret
27 Aralık 2014 / 18:25 Güncelleme: 27 Aralık 2014 / 20:08

Ulusularası krize neden olan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a yönelik bir suikastin işlendiği komedi filmi The Interview Noel günü gösterime girdi. Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, iki ülke arasında gerilime neden olan filmin ABD'de gösterime girmesi üzerine sert bir bildiri yayımladı.

Obama Sony'yi eleştirmişti

İki gazetecinin Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın taşeronu olarak, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast planlarını konu alan komedi filmi, Kuzey Kore Hükümeti'nin tehditleri üzerine son anda gösterime sokulmamış, ABD Başkanı Barack Obama, yapımcı firma Sony'yi eleştirmişti.

"Obama tropikal ormandaki bir maymun gibi"

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu'nun açıklamasında, "Obama, her zaman tropikal ormandaki bir maymun gibi sözleri ve eylemleriyle pervasızca davranıyor. Eğer ABD, Kuzey Kore'nin uyarılarına rağmen gangster tarzı keyfi uygulamalarına devam ederse, siyasi ilişkilerinde önlemez ölümcül darbelerle karşı karşıya kalacak" denildi.

1-519.jpg

Kuzey Kore Sony'yi tehdit etmişti

Kuzey Kore hükümeti daha önce komedi filmini "terör eylemi" olarak nitelendirmişti. Filmin yapımcı şirketi Sony'ye de bilgisayar korsanlarınca siber saldırılar düzenlenmiş, gönderilen tehdit mesajlarında "11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız" denmişti.

Sony gelen eleştirilerin ardından filmi izleyicilere sundu

Sony bu gelişme üzerine filmin gösterime girmesini ertelemiş, önce çok sayıda Hollywood yıldızının, arkasından da ABD Başkanı Barack Obama'nın eleştirilerinin ardından geri adım atmıştı. Kuzey Kore ise şu ana kadar yapılan siber saldırıları ve tehditleri üstlenmemişti. Sony yetkilileri filmin gösterime girmesinin ifade özgürlüğüne bağlılıklarını gösterdiğini vurguladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler