YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore'den füze denemesi
Kuzey Kore'den füze denemesi
08 Şubat 2015 16:00
Kuzey Kore'nin, doğudaki karasularına kısa menzilli oldukları sanılan beş füze fırlattığı bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Jeon Ha-kyu, füzelerin büyük ihtimalle sınır kenti olan Wonsan'dan kuzeydoğu istikametine fırlatıldığını belirtti.

Seul yönetiminin Pyonyang'ın her türlü saldırısına karşı tedbiri almaya devam edeceğini vurgulayan Jeon, Kuzey'in bu son hareketinin, ABD ve Güney Kore arasındaki ortak askeri tatbikata karşı yapıldığını ancak iki ülkenin işbirliğini güçlendirerek devam ettireceğini ifade etti.

Yonhap haber ajansı, füzelerin Kuzey'in yeni geliştirdiği roketler olabileceğini duyurdu.

Kuzey Kore, dün Kore yarımadasının doğusundaki karasularında yeni geliştirdiği anti gemi füzesini denemişti.

Pyonyang'ın, dünkü denemesini ABD ve Güney Kore'nin perşembe günü başlayan ortak deniz tatbikatının ardından gerçekleştirmişti.

ABD, geçen ay Kuzey Kore'nin ortak tatbikatların durdurulması karşılığında nükleer test programını askıya alacağı önerisini reddetmişti. ABD ve Güney Kore, Pyonyang'ın nükleer programının iki ülkenin ortak savunma denemeleriyle karşılaştırılmaması gerektiğini vurgulamıştı. İki ülkenin ortak tatbikatının bölgede gerginliği tırmandırdığını savunan Kuzey Kore ise füzelerin eğitim çalışmalarının bir parçası olarak fırlatıldığını açıklamıştı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler