YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore tehditle bir yere varamaz
ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore’nin, uluslararası toplumu, yaklaşık bir aydır sürdürdüğü günlük tehditlerle görüşme masasına oturmaya zorlayamayacağını söyledi.
Kuzey Kore tehditle bir yere varamaz
08 Mayıs 2013 / 07:02 Güncelleme: 08 Mayıs 2013 / 10:25

Obama, ABD’ye resmi ziyarette bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile görüştü. İki lider, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısındaki konuşmasında Kuzey Kore’nin krize sebep olduğu günlerin sona erdiğini söyleyen Obama, Pyongyang yönetiminin tehdit yoluyla uluslararası toplumdan yasadışı imtiyazlar elde edemeyeceğini belirtti.

Kuzey Kore’nin, insanlarının mutluluğu pahasına nükleer silahlar geliştirmeye devam etmesi halinde hayatta kalamayacağı yorumunda bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Park ise, “Eş zamanlı olarak nükleer silah üretimini ve ekonomik gelişimi kovalamak hiçbir suretle başarılı olamaz” şeklinde konuştu.

Suriye’nin kimyasal silah kullanımına ilişkin yaptığı kararsız algılanan yorumlarının, özellikle Kuzey Kore’nin nükleer programı gibi uluslararası krizlerde ABD’nin güvenilirliğini sarsıp sarsmayacağı yönündeki soruyu da cevaplayan Obama, Bin Ladin ve Kaddafi örneklerini vererek, ABD’nin, bir pozisyon alacağını söylediği zaman, genellikle verdiği taahhütlere bağlı kaldığını kaydetti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler