YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore savaşa mı hazırlanıyor?
Kuzey Kore yetkilileri yaptığı açıklamada karşılıklı çatızmazlık kararının geçersiz olduğunu, ve iki ülke arasındaki kırmızı hattın kapatacağını bildirdi.
Kuzey Kore savaşa mı hazırlanıyor?
08 Mart 2013 / 13:02 Güncelleme: 08 Mart 2013 / 13:06

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuze Kore hakkında yaptırım kararlarını ağırlaştırmasından sonra Pyongyang yönetiminden sert açıklamalar geldi. Kuzey Kore'nin kurduğu Vatan'ın Barışçıl Birleşme Konseyi'nin bugün yaptığı açıklamada Güney Kore ile arasındaki barış anlaşmalarını sona erdirdiğini, karşılıklı çatızmazlık kararının geçersiz olduğunu ifade etti. Açıklamanın devamında konsey, iki ülke arasındaki kırmızı hattın kapatacağını ve askeri görüşmelerin yapıldığı tarafsız bölge olan Panmoonjeom'daki temsilcilerin geri çekildiğini bildirdi.
 
Kuzey Kore daha önce yaptığı bir açıklamada "düşmanlarına" karşı önleyici nitelikte nükleer saldırı yapma hakkı olduğunu söylemişti. Pyongyang yönetimi, ABD ve Güney Kore'nin ortak yaptıkları 'Key Resolve' 'Foal Eagle' adlı askeri operasyonların kendilerine karşı bir saldırı manasını taşıdığını ifade etti.
 
 
CHA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler