YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore lideri Kim'in teyzesinden tazminat davası
Kuzey Kore lideri Kim'in teyzesinden tazminat davası
02 Aralık 2015 13:15
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un teyzesi, Güney'e iltica eden üç Kuzey Koreli'ye, hakkında karalama kampanyası yürüttükleri suçlamasıyla dava açtı.

Yonhap ajansının haberine göre, İsviçre'de yatılı okulda öğrenim gördüğü yıllarda Kim ile ilgilenen teyzesi Ko Yong-suk'un avukatı Kang Yong-seok, 1990'lı yıllarda Kuzey Kore'den Güney'e iltica eden davalıların, son iki yıldır Güney Kore'de yayınlanan televizyon programlarında müvekkili hakkında asılsız iddialarda bulunduklarını söyledi.

Bu nedenle, Ko'nun, hakkında karalama kampanyası yapıldığı gerekçesiyle Seul Merkez Bölge Mahkemesi'nde 52 bin dolarlık tazminat davası açtığı kaydedildi.

Ko'yu, Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il'den aldığı fonları, estetik ameliyatlar için ve kumar oynayarak harcamakla suçlayan davalıların, eski Kuzey Kore Başbakanı'nın damadı, eski bir diplomat ve geçmişte Kuzey Kore için çalışan bir casus olduğu belirtildi.

Kim'in 17 yıldır kamuoyunda görülmeyen teyzesinin 50'li yaşlarında olduğuna ve 1998 yılında ABD'ye iltica ettiğine inanılıyor.

Güney Kore'nin Joong Ang Ilbo gazetesinde 2013 yılında yayınlanan bir haberde, Ko ve eşinin, estetik ameliyat geçirerek ve yeni kimliklerle ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) koruma programı altında yaşadıkları iddia edilmişti. Eski bir üst düzey istihbaratçının ifadelerine dayandırılan haberde, ikilinin, koruma karşılığında Kuzey Kore rejiminin sırlarını ABD'ye verdiği savunulmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler