YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore: Hidrojen bombasını başarıyla test ettik
Nükleer merkezi yakınlarında 5.1 şiddetinde sarsıntı tespit edilmesinden sonra yaptığı açıklama yapan Kuzey Kore, "başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını" duyurdu
Kuzey Kore: Hidrojen bombasını başarıyla test ettik
06 Ocak 2016 / 07:34 Güncelleme: 06 Ocak 2016 / 08:46

Pyongyang yönetimi tarafından yapılan açıklamada, hidrojen bombası denemesinin yerel saatle 10.00'da yapıldığı ve başarılı olduğu belirtildi.

Pyongyang'ın açıklamasından önce denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Güney Kore hükümeti, gelişmeler üzerine acilen toplandı.

Kuzey Kore, en son 2013'te nükleer denemede bulunmuştu. Pyongyang yönetiminin üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler kararlarıyla nükleer denemede bulunması yasaklanan Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, geçen ay "ülkesinin atom bombası ve hidrojen bombası denemeye hazır olduğu" iddiasında bulunmuştu.

Güney Kore de Pyongyang yönetiminin hidrojen bombası olarak da bilinen termonükleer bomba geliştirmiş olabileceği konusunda uluslararası toplumu uyarmıştı.

Termonükleer bomba, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkime nedeniyle atom bombasından daha güçlü bir etkiye yol açıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler