YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore Çin'i de karşısına aldı
Kuzey Kore Çin'i de karşısına aldı
13 Şubat 2013 10:12
Kuzey Kore, birçok ülkeden gelen sert tepkilere rağmen, 3’üncü nükleer denemesini gerçekleştirerek, müttefiki Çin’i de karşısına aldı. Çin Dışişleri, bu girişime kesinlikle karşı çıktıklarını açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin uluslararası toplumun tüm itirazlarına rağmen, yeni bir nükleer deneme gerçekleştirdiği ve Çin hükümetinin buna kesinlikle karşı çıktığı belirtildi.
 
Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi de Kuzey Kore Cumhuriyeti’nin Pekin büyükelçisini bakanlığa çağırarak Çin’in tepkisini iletti. Bakanlıkça yayımlanan basın açıklamasında, Çinli bakanın, Kuzey Kore yönetiminden durumu daha da kötüleştirecek her tür açıklama ve girişimden kaçınmasını istediği ifade edildi. Açıklamada, Çin’in Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda kararlı olduğu yer aldı.
 
Öte yandan, Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi’nin ABD’li mevkidaşı John Kerry ile Kuzey Kore’nin yeni nükleer denemesiyle ilgili bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Çinli Bakanın, görüşmede ülkesinin Kuzey Kore’nin nükleer denemesiyle ilgili duruşunu açıkça ortaya koyduğu belirtildi.
 
 
AA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler