YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore BM'yi tehdit etti
Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Sin Son Ho, BM Güvenlik Konseyi'nin Güney Kore gemisinin batmasıyla ilgili olarak Kuzey Kore'ye karşı bir karar alması durumunda, bunun askeri sonucunun olacağını söyledi.
Kuzey Kore BM'yi tehdit etti
15 Haziran 2010 / 20:50 Güncelleme: 15 Haziran 2010 / 20:56

Kuzey Kore Büyükelçisi, BM'de gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği bir basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında zaman zaman esprili tavırlarıyla da ilgi çeken Sin Son Ho, Güney Kore'ye ait donanma gemisinin 26 Martta batması ve 46 kişinin ölmesi olayıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını belirterek, "Güney Kore'nin bize yönelik iddiaları tamamen uydurmadır, Güney Kore bizim kendi soruşturmamızı açmamıza izin vermelidir" dedi.

Sin Son Ho, "Eğer Güvenlik Konseyi, bizi kınayan ya da sorgulayan bir bildiri ya da karar kabul ederse, bu benim bir diplomat olarak işimin sona ereceği anlamına gelir, ben böyle bir karara karşı diplomat olarak bir şey yapamam, ama buna yönelik yanıtı askeri güçlerimiz verirler" diye konuştu.

Sin, bunun Kuzey Kore'nin askeri eylemde bulunması anlamına gelip gelmediğinin sorulması üzerine, "Size söyledim, Güvenlik Konseyi'nin böyle bir tutum takınması, hareket geçmesi halinde ben işimi kaybederim, askerler işlerini yapmaya başlar" dedi.

Sin konuşmasında Kuzey Kore'nin Güney Kore'nin gemisini torpidoyla batırdığı yönündeki iddiaların "komik ve tamamen uydurma" olduğunu belirterek, yapılan soruşturmanın da tek yanlı olduğunu, kendilerinin soruşturma heyetinde yer almadıklarını söyledi.

Yapılan uluslararası soruşturmanın bilimsel ve tarafsız olmadığı, sunulan delillerin şüpheli olduğu görüşünü savunan Sin, bu iddiaların ABD ve Güney Kore'nin siyasi amaçlarına uygun düştüğünü ifade etti. Sin, "Eğer Güney Korelilerin saklayacakları bir şey yoksa, bizim soruşturma grubumuzu da kabul ederler" diye konuştu.

Sin, geminin kim tarafından batırıldığının sorulması üzerine ise bu konunun uzmanlarca araştırılması gerektiğini, bu yüzden uzman ekip kurup bölgeye göndermeyi istediklerini bildirdi.

Sin, konuşmasında Güney Kore halkıyla kendi halkının kardeş olduğunu, ancak Güney Koreli liderlerin ülkesine düşmanca tutum takındıklarını ifade etti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler