YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuvvet komutanı görevden alındı
Kuvvet komutanı görevden alındı
18 Mart 2010 16:56
Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Deniz Kuvvetleri Komutanı'nı görevden aldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Tenyuh'u görevden aldığı bildirildi.

Ukrinform ajansının Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Yanukoviç'in 357 sayılı kararnamesiyle Tenyuh'un görevden alındığı, ancak görevden alınma nedenlerinin açıklanmadığı belirtildi.

Ukrayna basını ise Deniz Kuvvetleri Komutanının görevden alınmasının Rusya tarafından sevinçle karşılandığını yazdı.

Unian haber sites,i bu gelişmeyle ilgili olarak, "Rusya, Yanukoviç'in Tenyuh'u görevden almasına seviniyor" başlığıyla bir makale yayımladı. Makalede, Karadeniz'de bulunan Rus filosu komutanlığının, "atanacak yeni komutanın, Rusya ile Ukrayna denizcileri arasındaki olumsuz ilişkileri düzelteceğini beklediği" kaydedildi.

Makaleye göre Rus basını, "Deniz kuvvetleri komutanı görevine 2006 yılında getirilen Tenyuh'un Karadeniz Filosuna karşı başlatılan bilgi savaşının fikir babası olduğu" ve "2008 Ağustosunda, onun emri doğrultusunda Ukrayna gemilerinin Rusya'nın Gürcistan'ı barışa zorlamak için yaptığı askeri harekata katılan Rus gemilerinin Sivastopol Limanı'na girişini engellemeye çalıştığı" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Rus basınının, Yanukoviç'in kararını "Rusya'nın Karadeniz Filosu ile ilgili anlaşmanın uzatılması için ilk adım" olarak yorumladığı belirtilen makalede, Moskova yönetiminin Kiev'i 2017 sonrasında da Filonun Sivastopol'da kalması için ikna etmeye çalıştığı ve bunun için doğal gaz kozunu kullandığı vurgulandı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler