YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuveyt'ten 47 yıl sonra Filistin'e ilk ziyaret
Kuveyt'ten 47 yıl sonra Filistin'e ilk ziyaret
14 Eylül 2014 13:16
Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid Al Hamad Al Sabah, 47 yıl aradan sonra ülkesinin Filistin'e resmi düzeydeki ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Batı Şeria'nın Ramallah kentine gelen Kuveyt Başbakan Yardımcısı Al Sabah, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri et-Tayyib Abdurrahim'in yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkili tarafından karşılandı. 

Resmi ziyareti çerçevesinde beraberindeki heyetle Kudüs'e giden Al Sabah'ın, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmesi ve kentte bir dizi resmi temaslarda bulunması bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Sabah'ın gün içinde Ramallah'a döneceği ve Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceği ifade edildi. Sabah'ın bölgeden ayrılmadan önce basın açıklaması yapması öngörülüyor. 

Filistin'in Kuveyt Büyükelçisi Rami Tahbub, söz konusu ziyaretin Filistin Dışişleri Bakanı Maliki'nin daveti üzerine gerçekleştiğini belirtti. Tahbub, görüşmede tarafların iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri geliştirmek ve siyasi istişare alanını genişletmek için ortak mutabakat imzalayacağını kaydetti. 

Filistin'in 1990 yılında, Irak'ın Kuveyt'i işgaline destek vermesi üzerine iki ülke arasında gerilen ilişkiler, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Aralık 2004'te, söz konusu destekten ötürü Kuveyt'ten özür dilemesiyle normale dönmeye başlamıştı. 

Filistin yönetimi, Ocak 2012'de Rami Tahbub'u Filistin'in Kuveyt Büyükelçisi olarak atamış, Irak'ın 1990'da Kuveyt'i işgal etmesine destek verdiği için 23 yıl önce kapanan Filistin'in Kuveyt Büyükelçiliği geçen Nisan ayında yeniden açılmıştı.

 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler