YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kutuplaşma ülkemizi tehdit ediyor
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, ''Devrim tüm Mısırlıların devrimidir, kanlarımızla bu devrimi yaptık. Ancak kutuplaşma ülkemizi tehdit etmektedir" dedi.
Kutuplaşma ülkemizi tehdit ediyor
27 Haziran 2013 / 07:41 Güncelleme: 27 Haziran 2013 / 11:30

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, göreve gelişinin 1. yıl dönümü olan 30 Haziran'da düzenlenmesi planlanan protesto gösterileri öncesi halka seslendi.

''Devrim tüm Mısırlıların devrimidir, kanlarımızla bu devrimi yaptık" diyen Mursi, "Ancak şimdi, kutuplaşma, yeni doğmuş demokrasimizi ve ülkemizi tehdit etmektedir. Bunu hiç birimiz istemeyiz" şeklinde konuştu.

"Ekonomik vaatlerde gecikmeler olmuşsa bunda istikrarı tehdit eden etkenleri incelememiz gerekir" ifadelerini kullanan Mursi, şöyle devam etti:

 "Hep danıştım, bazen doğru şeyler, bazen yanlış şeyler yaptım. Yanlışların düzeltilmesi zorunludur. Hatalarda ısrar etmeyeceğim, uzun yıllar akademik çalışmalar yaptım ve insanın hata yapabileceğinin bilincindeyim."

Muhalefetin güçlenmesini destekliyoruz

Gerçek muhalefetle eski rejimin geri gelmesini isteyenler arasında ayrım yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Mursi, ''Bizler bu ülkeyi seven gerçek muhaliflerin güçlenmesini ve bu şekilde demokrasinin yerleşmesini destekliyoruz" dedi.

Kaos çıkmasına izin vermeyin

 Mursi, kesinlikle barışçıl gösteri yapanla 'baltacı'ları birbirinden ayırmak gerektiğini belirterek, "Gösterilerinizi sesinizi duyurmak ve bizi daha iyiye sevk etmek için yapın, kaos çıkmasına izin vermeyin" diye konuştu.

Anayasa kutsal kitap değil

Yönetime geldiklerinden beri, her anlamda başarısız olmaları için çok fazla çaba sarf edildiğini vurgulayan Mursi, uzun uğraşlar ve istişareler sonunda yeni anayasayı oluşturduklarını anımsattı.

Mursi, "Bizler Mısır Anayasası'nı yaptığımız için gururluyuz, içinde değiştirilmesi gereken yerler varsa da değiştirilir, anayasalar kutsal kitaplar değildir'' değerlendirmesinde bulundu.

Baltacılarla mücadele...

"Eski rejim yanlıları"na tolerans göstermeyeceklerini bildiren Mursi, şöyle devam etti:

"Bu onları hapsedeceğimiz anlamına gelmiyor ancak onların kaos çıkarmasına da izin vermeyeceğiz. Güvenliği ülkemiz için sağlayacağız, rejimi korumak için değil. İçişleri Bakanına, 'baltacı'larla mücadele için özel bir birim kurması yönünde talimat verdim. Ayrıca bakanlara ve valilere bu hafta içinde krize neden olan her yetkiliyi görevden almaları yönünde talimat da verdik."

Ulusal diyalog komisyonu

Muhalefetin bazı kesimlerinin uzlaşmaz tutumunun ülkeyi kutuplaşmaya götürdüğünü savunan Mursi şunları kaydetti:

''Demokrasi şeffaf seçimlerin sonuçlarına şaibeli yaklaşmak mıdır? demokrasi devlet müesseselerini yıkmak mıdır? Yakında parlamento seçimleri olacak, hükümet hoşunuza gitmiyorsa, seçime katılıp hükümeti kurun. Demokrasi sandıktan geçer.

Elimizi uzatıyoruz, ulusal diyalog için hazırız. Her kesimin yer aldığı yüksek ulusal diyalog komisyonu oluşturulması çağrısı yapıyorum.Tüm partiler ve siyasiler, yarın davetlimdir. Birlikte oturup görüşelim, anayasayla ilgili tekliflerini sunsunlar. Bütün siyasi partileri, anayasa komisyonu kurmaya davet ediyorum. Komisyonun uzlaşarak aldığı kararları uygulayacağım."

 

AA

firavunun adı değişti
 // akın
eski firavun mübarekti yenisinin adı mursi anlıyacağınız mısırda değişen hiçbirşey yok.israil yine gazzeyi vuruyor mursiden tık yok sözüm ona müslüman kardeşler .müslüman kardeşler 1980 lerde müslüman kardeşlerdi o eski ruhunu kaybetti.en az mübarek kadar baskıcı bir adamdır mursi pekde öle demokrasiden anladığı da yoktur.sakına mısırı ülkemizle karıştırmayın onlar demokrasiden anlamaz.nasır bile demokrasinin onda birine sahip adam değildi....
27 Haziran 2013 Perşembe 14:31
ALLAH(CC) YAR VE YARDIMCIN OLSUN !
 // BATUHAN
Sn.MURSİ. Seni en az kendi cumhurbaşkanımız kadar seviyorum.Her konuda Türk Hükumeti ile istişare ederseniz zararınız az olur.Üzerimizde oynanan oyunlar hep aynı aman dikkatli ve sabırlı olalım .Bakınız Türkiyede Baş örtüsü olayına Hükumet hala ılımlı bakıyor, zamana bırakıyor.Yoksa gezici, içkiciler gibi bir sıkıntıda oradan çıkacak....
27 Haziran 2013 Perşembe 12:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler