YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kutsal topraklarda "hacı" olmak için son hazırlıklar
Kutsal topraklarda "hacı" olmak için son hazırlıklar
16 Eylül 2015 14:44
Arafat, Müzdelife ve Mina'da hazırlıklar bütün hızıyla sürüyor.

Kutsal topraklara gelen iki milyonu aşkı Müslüman'ın hacı olmak için arife günü ve Kurban Bayramı'nda bulunacakları Arafat, Müzdelife ve Mina'da hazırlıklar devam ediyor.

Hac farizasını yerine getirmek için Mekke'ye gelen hacı adayları, Arafat bölgesi, Müzdelife ve Mina'daki kutsal mekanları ziyaret ediyor.

Türk hacı adaylarının da aralarında bulunduğu farklı ülkelerden gelenler Arafat'ta, Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın yeryüzüne indirildikten sonra buluştukları yer olan Cebel-i Rahme'ye (Rahmet Tepesi) yoğun ilgi gösteriyor. 

Rahmet Tepesi'nde dua eden hacı adayları, arife günü Arafat ve Müzdelife'de vakfe için bulunacakları yerler ile Kurban Bayramı'nda Mina'da şeytan taşlayacakları mekanları gezerek bilgi alıyor.

- "Hac Arafat'tır"

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Dr. Fatih Kurt, hac organizasyonunu takip etmek üzere kutsal topraklara gelen gazetecilere, Arafat, Mina ve Müzdelife hakkında bilgi verdi.

Hazreti Muhammed'in "Hac Arafat'tır" hadis-i şerifini hatırlatan Kurt, Arafat'ın Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın dünyada buluştukları mekan olduğunu belirterek, "Burası ilk tövbenin kabul edildiği yerdir" dedi.

Kurt, Rahmet Tepesi'nin de içinde yer aldığı Arafat bölgesinin, haccın farzlarından Arafat Vakfesi'nin de yapıldığı mekan olduğunu ifade ederek, Hazreti Muhammed'in Veda Hutbesi'ni okuduğu Nemire Mescidi'nin de bu alanda bulunduğunu hatırlattı.

Hz. Muhammed'in sırtını Rahmet Tepesi'ne vererek, yönünü Kabe'ye dönüp vakfe yaptığını anlatan Kurt, insanın bu özel mekanda, Arafat'ta sergilediği özel duruşta birbirini ve kendini tanıdığını vurguladı. Kurt, "Arafat, Veda Hutbesi'nin irad edildiği mekandır. Veda Hutbesi hatırlanmalıdır. İlk tövbenin kabul edildiği mekandır. İnsanların affa uğradığı, tövbelerin ve duaların en fazla kabul edildiği mekandır" değerlendirmesinde bulundu. 

Vakfe hakkında da bilgi veren Kurt, "'Vakfe ibadeti bir duruştur. Bunu için hayattaki duruşumuzu sorgulamalıyız" ifadesini kullandı. 

- "Arafat mahşerin provasıdır"

Kurt, Hazreti Cebrail'in haccın menasikini öğretirken Hazreti İbrahim'i Arafat'a getirerek "Anladın mı, tanıdın mı, bildin mi " sorusunu yönettiğini, Hazreti İbrahim'in de"Bildim" diye cevap vermesiyle bölgenin bu şekilde isimlendirildiğini dile getirdi. Kurt, Hazret Adem ile Hazreti Havva'nın yeryüzünde buluşup birbirlerini tanımaları sebebiyle de bu mekana Arafat denildiğinin rivayet edildiğini aktardı.

Hac görevi için kutsal topraklara gelen milyonlarca Müslüman'ın Arafat'ta adeta mahşerde buluşma anını yaşayacak hacı adayının ''insan seli'' halinde Müzdelife'ye gideceğini kaydeden Kurt, oradan Mina'ya geçileceğini ve Cemerat adı verilen alanda şeytanın taşlanacağını ifade etti.

Hac ibadetinin yapılışı hakkında da bilgi veren Kurt, ''2 milyonu aşkın insan bir gün içinde Arafat'a taşınıyor. Bu büyük organizasyondur'' ifadelerine yer verdi.

- Duygularını anlattılar

Arafat'ı ziyaret eden ve Rahmet Tepesi'nde dua eden Türk hacı adaylarından Ayşe Aydın, ''Allah herkese buraları görmeyi nasip etsin. İçimizden gelen duaların hepsini ettik'' dedi.

Hadi Çimen de 9 yıl önce hac müracaatı yaptıklarını ve bu yıl kutsal topraklara gelme şansını yakaladığını söyleyerek ''Şükürler olsun çok mutluyuz. Memleketimize, askerimize, polisimize dua edeceğiz'' diye konuştu.

Nizamettin Cacıver de ilk duasında Erdoğan'a yer verdiğini ifade ederek, "Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devletime, milletime bol bol dua ettim. Çok güzel bir ziyaret oldu bizim için. Maneviyatı çok yüksek. Allah'ım herkese nasip etsin" dedi.

Bazı hacı adayları da aynı temennilerde bulunduklarını ifade ederek, aileleri, İslam Dünyası ve Türkiye için bolca dua ettiklerini söyledi.

- Bidat uyarısı

Rahmet Tepesi'nde çok sayıda satıcı ve dilencinin bulunduğu, bazı Türk hacı adaylarının da taşlara isim yazdığı dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan'da eğitim gören Muhammet Abdullah adlı Türk genci de Rahmet Tepesi'nde beyaz taşın Hazreti Muhammed'den sonraki dönemlerde dikildiğini anlatarak, ''Bu taşa dokunmanın, üzerine yazı yazmanın hurafe olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunlar bidattır. İnsanları bidat ve hurafelerden korunmak için uyarı yapıyoruz'' bilgisini verdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler