YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtler PKK'dan nefret ediyor
PKK'nın Suriye'de Kürt bölgesinde rejimin bekçiliğini yaptığı belirtiliyor.
Kürtler PKK'dan nefret ediyor
29 Mart 2012 / 16:06 Güncelleme: 29 Mart 2012 / 16:07

Suriye'nin kuzeyinde, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde terör örgütü PKK'nın rejim adına kontrolü sağlamaya çalıştığı ve yönetim karşıtı gösterilere müdahale ettiği belirtiliyor.

İnternet üzerinden bilgi veren Kamışlılı muhalif Kürt Rojhat Alan, "Kamışlı, Haseke, Amude ve Afrin'de rejim karıştı gösterilerde PKK, yönetim adına güvenliği sağlıyor. Halep'e bağlı Afrin kentindeki kontrol noktalarının birçoğunda PKK'lılar var. PKK şimdi Kürt bölgesinde rejimin bekçiliğini yapıyor" dedi.

Terör örgütü PKK'nın Kürt bölgesinde çıkan gösterilere müdahale ettiğini ve halkı dövdüğünü ifade eden Alan, "Rejim uzun bir zamandan beri kendi kontrolündeki Kürtleri ve PKK'lıları silahlandırdı. PKK bölgede Kürt halkına büyük zarar veriyor" ifadesini kullandı.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde Nevruz bayramının kutlanmadığını kaydeden Alan, "Rejim yanlısı Kürtler, çatışmalarda ölen güvenlik güçlerine saygı adı altında Nevruz bayramını başka bir güne ertelediler" diye konuştu.

PKK'nın, önemli günlerde terörist başı Abdullah Öcalan'ın tişörtlerini giyerek sokaklarda gösteriler düzenlediğini söyleyen Alan, PKK'nın Kürtler arasında sevilmediğini ve nefret uyandırdığını kaydetti.

Halep'te Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çıkan gösterilere rejim adına PKK'nın müdahale ettiğini anlatan Alan, şunları söyledi:

"Rejim doğrudan Kürtleri hedef almak istemediğinden dolayı burada PKK'yı kendi çıkarı için kullanıyor. PKK da hükümetten bunun karşılığında bazı tavizler alıyor. Ülkeye girmesi yasak olan kimi Kürtler olayların başlamasıyla geri döndü. Bunların çoğu da Kandil'deydi."

Kamışlı'da bazı Kürtlerin özerklik konusunda toplantılar yaptığını belirten Alan, bölgede Kürt meclisinin de birkaç ay önce kurulduğuna dikkati çekti.

Meşal Temo'nun Kürt gençlerini bir çatı altında toplamak istediği için öldürüldüğünü anlatan Alan, Suriye'nin birliğinden yana olan muhalif Kürtlerin Temo etrafında toplanmaya başladığını ve ölümünden sonra bunların dağıldığını söyledi.

Kürtler arasında çok sayıda muhalifin olduğunu ve kendilerini deşifre etmek istemediğini, muhalif olduklarını söyleyenlerin ise yönetimle bağlantılarının olduğunu kaydeden Alan, "Dışarıdaki muhaliflerin içerisinde hala rejime bağlı sözde muhalif var" diye konuştu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler