YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtler bu şehri terkediyor
Kürtler bu şehri terkediyor
08 Haziran 2014 20:45
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne bağlı silahlı güçlerin, Irak'ın kuzeyinde yer alan Musul kentine saldırması ve bazı bölgeleri kontrol altına alması ülkedeki kaos ortamını derinleştirdi.

Musul'da üniversite dahil şehrin bir bölümünü kontrol altına alan IŞİD ile Irak ordusuna bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Musul emniyeti ve ordu birlikleri kentin bazı mahallelerinde kontrolü sağlamakta zorlanırken, saldırılara hedef olan Şabek Kürdleri ile Musul İl Meclisi, Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’den peşmerge güçlerini Musul'a müdahale için yardıma göndermesini talep etti. BasNews haber ajansının haberine göre, Musul İl Meclisi Başkanı Beşar Kiki, kentteki çatışmaların devam ettiğini ve resmi olarak peşmerge güçlerinden yardım talep etti.

"Kuvvetlerimiz alarmda bekliyor"

Kürdistan Bölgesi Özel Birlikler Komutanı General Aziz Veysi ise "Kuvvetlerimiz Musul’daki vatandaşları korumak için alarmda bekliyor. Emir geldiği takdirde harekete geçmeye hazırız" açıklaması yaptı. Tüm noktalarda güçlerinin tetikte beklediğini belirten Veysi şöyle devam etti:

"Oluşabilecek her gelişmeye karşı peşmergelerimize güvenimiz tamdır. Musul’daki vatandaşlarımızı korumak amacıyla kente girebilmemiz için siyasi bir karar gerekiyor. Şu ana kadar bize verilmiş herhangi bir emir yok. Emir geldiği takdirde gerekeni yapacak gücümüz var."

Barzani'den işaret bekleniyor

Peşmerge Bakanlığı Basın ve Enformasyon Müdürü Helgurd Hikmet ise gazetecilere yaptığı açıklamada "Kürdistan yönetiminin dışındaki Kürd bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız güvenliğinin sağlanması için peşmerge güçlerinin gönderilmesini talep ediyor. Güçlerimiz Musul vilayeti sınırında hazır bekliyor. Amirlerinin verecekleri karar doğrultusunda hareket edecekler. Peşmerge kuvvetlerinin hareket edebilmesi için de Kürdistan Silahlı Kuvvetleri’nin Komutanı olan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin emri gerekiyor" diye konuştu.

İl Meclisi Kürt ordusunu Musul'a davet etti

Musul’da yaşananlarla ilgili BasNews’e konuşan Musul İl Meclisi Başkanı Beşar Kiki, IŞİD militanlarının ağır silahlarla kente saldırdığını ve güvenlik güçlerinin saldırılara karşılık vermekte zorlandığını belirterek, "İl Meclisi olarak olağanüsti toplantı gerçekleştirdik. Kürdistan Bölgesi’nden resmi olarak peşmergelerin yardıma gönderilmesini talep ettik" diye konuştu.

Kiki, Çatışmalar nedeniyle halkın kenti terkettiğini, güvelik güçlerinin ise zor durumda olduğuna dikkat çekerek, "Emniyet güçlerimiz yeterli tecizat ve donanıma sahip olmadığı için bırakalım halkı, kendilerini bile zor koruyabiliyor" dedi.

Ezidi katliamı yapmıştı

IŞİD tehdidi nedeniyle Musul'da başta Ezidiler olmak üzere Şii Kürt ve Araplar, katliam endişesi nedeniyle kenti terkediyor. Kenti terkeden ve büyük bölümü Kürt bölgesine geçenlerin sayısının binleri bulduğu ifade edildi. Bir süre önce Suriye sınır hattında yer alan Rabia ilçesinde yaşayan onlarca Ezidi, yaşamını yitirmişti.

 

TIMETURK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler