YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt sorunu için AKPM tasarısı
Kürt sorunu için AKPM tasarısı
15 Ekim 2010 09:40
Bir grup Avrupalı parlamenter tarafından hazırlanan tasarıda PKK ile ateşkesi denetleyecek komisyon kurulması, Kürtçe eğitime izin verilmesi ve seçim barajının düşürülmesi istendi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi bir grup parlamenter, Türkiye’de 2011 yılında yapılacak genel seçimler öncesinde Kürt sorununun çözümü için Türk Hükümeti’ne öneriler içeren bir karar tasarısı hazırladı.

NTV’nin haberine göre İngiliz İşçi Partisi üyesi John Austin öncülüğünde kaleme alınan, “seçimler öncesi güven önlemleri” başlıklı karar tasarısında, isim verilmeden “taraflar” arasında ateşkes çağrısında bulunulup, ateşkesin denetimi için uluslararası bir komisyon kurulması öneriliyor.

Karar tasarısında seçim barajının yüzde 10’un altına indirilmesi ve devlet okullarında Kürtçe eğitime başlanması yönünde öneriler de sıralanıyor.

Altında 28 imza var

Şu ana kadar 28 Avrupalı parlamenter tarafından imzalanan tasarı metninde, Türk Hükümeti’nden Avrupa Ulusal Azınlıkları Korunma Sözleşmesi ile Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı’nı imzalayıp onaylaması ve Avrupa Yerel Özerklik Şartı temelinde ademi merkeziyetçilik reformuna gitmesi talep ediliyor.

Tasarının Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde nasıl ele alınacağına önümüzdeki haftalarda karar verilecek. Karar tasarısı, BDP Milletvekili Emine Ayna’nın geçen hafta Strasbourg’daki AKPM temasları sonrasında dün yayımlandı. (NTV)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler