YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurnaz 60 dakika işkenceleri anlattı
Kurnaz 60 dakika işkenceleri anlattı
Kurnaz 60 dakika işkenceleri anlattı
31 Mart 2008 / 08:33 Güncelleme: 31 Mart 2008 / 00:00

2001 yılında gittiği Pakistan'da polis tarafından terör zanlısı olarak tutuklandıktan sonra 3 bin dolar karşılığında ABD güçlerine satıldığını söyleyen Murat Kurnaz, 5 yıl boyunca Guantanamo'da yaşadıklarını CBC televizyonunda yayınlanan 60 Dakika programında anlattı.
Almanya'da yaşayan Türk genci Murat Kurnaz, Guantanamo'da yaşadıklarını ilk kez bir Amerikan televizyonunda anlattı. Kurnaz, 19 yaşında iken 2001 yılında İslam eğitimi için Pakistan'a gittiğini, orada polis tarafından terör zanlısı olarak tutuklandıktan sonra Amerikan güçlerine teslim edildiğini daha sonra ise Guantanamo'ya götürüldüğünü kaydetti. CBC'de yayınlanan 60 Dakika programının muhabiri Scott Pelley'e 5 yıl boyunca başından geçenleri anlatan Murat Kurnaz, 2006 yılında serbest bırakılmıştı. 2001 yılında, 11 Eylül saldırılarından 3 ay sonra gittiği Pakistan'da polis tarafından tutuklandıktan sonra 3 bin dolar karşılığında ABD güçlerine satıldığını söyleyen Kurnaz, daha sonra Afganistan'ın Kandahar kentine götürüldüğünü, orada kendisine çeşitli işkenceler yapıldığını belirtti.


TAVANA ASIP İŞKENCE ETTİLER


Kurnaz, beş gün boyunca tavana asılı tutulduğunu, başının suya batırılıp, tekmelendiğini ve kendisine elektroşok verildiğini söyledi. Kandahar'da, bir ABD üssünde bulunan uçak hangarında bacaklarından tavana asılarak, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'le ve Taliban'la ilişkisini anlatması için kendisine işkence yapıldığını kaydeden Kurnaz, 5 saatte bir, bir doktor tarafından kalp atışlarının kontrol edildiğini, gözlerinin içine bakan doktorun 'tamamdır' dedikten sonra ise işkenceye devam edildiğini kaydetti. Afganistan'da tutulduğu günler boyunca Alman hükümetini aramaları konusunda ABD güçlerini uyardığını kaydeden Kurnaz, Pentagon'un 'tutuklulara insanca davranıyoruz, Kurnaz'ın açıklamaları saçmalık' açıklamasına karşı da 'Ne dedikleri önemli değil, gerçek değişmeyecek' dedi.


NORMAL YARGI SÜRECİ YOK


Guantanamo'ya götürüldüğünde tek kişilik bir hücreye koyulduğunu söyleyen Kurnaz, hücrelerin çok farklı hava koşullarına sahip olduğunu, işkence yöntemlerine göre bazen aşırı soğuk, bazen ise aşırı sıcak atmosferde tutulduklarını söyledi. Kendisi için dönüm noktası olan 2004 yılında Amerikalı bir avukat tarafından ziyaret edildiğini ve Alman yetkililerin de araya girdiğini keydeden Kurnaz, bu sayede mahkeme sürecinin başladığını ancak 2006 yılında serbest kalabildiğini söyledi. Gözden ırak bu ABD tutukluevinde, çok sayıda Murat Kurnaz durumunda olan esirin bulunduğunu kaydeden Kurnaz'ın avukatı Bair Azmi, mahkumların suçsuz olduklarını kanıtlayacakları fırsatlarının neredeyse hiç bulunmadığını belirtti. 60 Dakika programına konuşan Azmi, Guantanamo'da normal yargı sürecinin de işlemediğini belirtti. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler