YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel güçler yeni bir oyun peşinde!
"Dünyaya yön verenlerin gizli karar mercii" denilen kapalı Bilderberg toplantılarına iki yıldır Türkiye'den daha çok muhalif isimlerin çağrılması dikkat çekti. Toplantıya birçok kez katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise iki yıldır davet edilmiyor.
Küresel güçler yeni bir oyun peşinde!
10 Haziran 2015 / 12:30 Güncelleme: 10 Haziran 2015 / 12:46

Düzenlenme şekli, gizliliği ve olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle komplo teorisyenlerinin 'Dünyayı yöneten üst akıl gizli kararları burada alıyor' dediği Bilderberg toplantısı yarın Avusturya'nın Troll kentinde Alp Dağları'nın eteklerinde bulunan Telfs Buchen kasabasında başlıyor.

Interalpen Hotel'inde ki 4 gün sürecek ve kapalı usulle yapılacak toplantılara büyük sermaye gruplarının temsilcileri, dünyada söz sahibi ülkelerin üst düzey siyasileri, teknoloji ve savunma sanayisinin dev firmalarının yetkilileri ile akademisyenler katılacak.

Türkiye'den onlar katılıyor

Hollanda, Avusturya ve Belçika başbakan, İngiltere, İsveç, ABD, Almanya gibi ülkeler de bakan düzeyinde katılımda bulunuyor. Türkiye'den toplantıya davet edilen isimler arasında daha önce birçok kez Bilderberg'e çağrılmış Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın iki yıldır olmaması dikkat çekici.

Bu yılki listede ise Twitter'ın Türkiye'ye karşı avukatlığını yapmış ve ELIG Hukuk Bürosu'ndan Gönenç Gürkaynak, ana muhalefetten CHP'li milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Kesici, iki yıl önce Şanlıurfa'da katıldığı bir konferansta PKK'nin bir terör örgütü olmadığını söyleyen Cumhuriyet gazetesi Nuray Mert, Habertürk gazetesi köşe yazarı Soli Özel var.

2 yıldır Hükümet'e davet yok

Bilderberg'in daimi üyelerinden Mustafa Vehbi Koç bu yılki toplantıya da katılıyor. Toplantıya son iki yıldır hükümet kanadından kimsenin çağrılmaması akıllara 'küresel güçler yeni bir oyun peşinde mi' sorusunu getiriyor.

Gezi'yle başlayan darbe girişimi süreci ve seçim sonrası oluşan yeni siyasi tabloyla girilen dönemde kendilerine 'Acaba Türkiye'de bir kaos ortamı doğurulabilir mi' diye fırsat kollayan dış odaklar gerek medya organları gerek lobi faaliyetleriyle Türkiye üzerinde baskı kurmak için ortam kolluyor. 

Kayıt yok, bildiri yok

İlki 1954'te gerçekleşen toplantılarda dünyanın karşı karşıya olduğu genel sorunlar masaya yatırılıyor, ekonomik ve siyasi meselelere çözüm aranıyor. Bu yılki toplantının da dünyada savunma sanayisinden, siber güvenliğe ve dünya barışına kadar pek çok görünür gündemi var. Fakat toplantı kuralları gereği yapılan hiçbir konuşma kayıt altında tutulmuyor. Konuşmalarda hiçbir kaynak belirtilmiyor. Toplantı sonunda hiçbir şekilde sonuç raporu yayımlanmıyor.

Komplo teorisyenleri Bilderberg'in aslında dünyada 5 bin üyesine bu toplantıdan çıkan gizli kararları ilettiği ve lobi ve manipülatif faaliyetlerle dünyanın kontrolünün cemaat benzeri bir yapının elinde tutulması amacına hizmet ettiğini söylüyor.

Bilderberg toplantılarının mimarlarından ABD'li işadamı David Rockefeller, 1991'de "Toplantılarımıza katılan New York Times, Washington Post gibi önemli yayın kuruluşlarında görevli yöneticilere 'ne yapmak istediğimize' dair bilgileri 40 yıl boyunca halka açıklamayacaklarına dair verdikleri sözleri tuttukları için teşekkür ediyorum. Eğer onlar gizli görüşmelerimizi deşifre etseydi, ışıklar üzerimize yanacaktı. Ama artık dünya kurmak istediğimiz dünya hükümetine çok daha hazır" demişti. 

İŞTE SON 5 TOPLANTIYA DAVET EDİLEN TÜRKLER

Stges, İspanya 3-6 Haziran 2010 

Ruşen Çakır (Gazeteci) Zeynep Damla Güler ( Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AB danışmanı) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Tuncay Özilhan (Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı) Suzan Sabancı Dinçer (Akbank Yönetim Kurulu Başkanı). 

St. Moritz İsviçre 9-12 Haziran 2011 

Süreyya Ciliv (Turkcell'in eski CEO'su) Tayyibe Gülek Domac (Ekonomi profesörü, Ecevit hükümeti eski bakanı) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Şefika Pekin (Şefik&Bayar Hukuk Bürosu kurucu ortağı). 

Chantilly, Virgina, ABD 31 Mayıs-3 Haziran 2012 

Ali Babacan ( Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı) Enis Berberoğlu ( Dönemin Hürriyet Genel Yayın yönetmeni- Şu anki CHP Genel Başkan Yardımcısı) E. Fuat Keyman (Sabancı Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Serpil Timuray (Vodafone CEO'su).

Hertfordshire, İngiltere 6-9 Haziran 2013 

Mustafa V. Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Ali Babacan (Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı) Aslı Aydıntaşbaş (Milliyet gazetesi yazarı) Haluk Dinçer (Sabancı Holding Parakende Grup Başkanı) Soli Özel (Habertürk gazetesi yazarı) Şafak Pavey (Cumhuryet Halk Partisi milletvekili). 

Kopenhag, Danimarka 29 Mayıs- 1 Haziran 2014 

Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Cengiz Çandar (Radikal yazarı) Nilüfer Göle ( Sosyoloj profesörü,yazar) Umur Oran (CHP'li siyasetçi- dönemin parti genel başkan yardımcısı) Ümit Taftalı: İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi. 

Bilderberg'de alındığı iddia edilen gizli kararlar

AB'de 'euro' ya geçiş. 

İtalya'da 1970-1980 döneminde silahlı örgütler ve mafyanın terör estirmesi. 

Yugoslavya'nın parçalanması. 

Irak'ta iç karışıklığın körüklenmesi. 

Usame Bin Ladin'in güçlenmesi. 

Cumhuriyetçiler'in ABD'yi savaşa sokması. 

Obama'nın ABD başkanı seçtirilmesi. 

Türkiye'de 3 kez yapıldı

Bilderberg toplantıları daha önce üç kez Türkiye'de yapıldı. 18-20 Eylül 1959'da İstanbul Yeşilköy'de, 25-27 Nisan 1975'te İzmir Çeşme'de Altın Yunus Otel'de ve 31 Mayıs-3 Haziran 2007'de yine İstanbul'da Ritz Carlton Otel'de yapılan toplantılarda Türkiye'den geniş bir davetli listesinin olması toplantının gizli gündemi tartışmalarını o günlerde de gündeme getirmişti. 2007'deki toplantıya Ali Babacan da katılmıştı.

 

SABAH

1
 // 1
davet gelince oyun.yokta davet gelmeyince mi var bunları olabildiğince sallamamak ve ifşa etmek gerekmez mi bunlar kim bu kararları alıp uygulatabiliyorlar niye karşı çıkılmadi bunlara? Açık açık Bangir Bangir soylesenize medyada yiprattsaniza onlarida...
10 Haziran 2015 15:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler