YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kürdistan bölgesi olarak her türlü işbirliğe ve uyumlu çalışmaya hazırız"
"Kürdistan bölgesi olarak her türlü işbirliğe ve uyumlu çalışmaya hazırız"
08 Şubat 2015 16:26
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil'de bulunan başbakanlık ofisinde IKBY'nin Irak parlamentosundaki Petrol ve Gaz Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetiyle yapılan petrol anlaşmasına bağlı kaldıklarını ve Haydar el-İbadi yönetimiyle sorunların çözüleceğinden ümitli olduklarını ifade etti.

IKBY hükümetinin internet sitesinde görüşmenin içeriğine ilişkin yayımlanan açıklamada, toplantıda Erbil ve Bağdat arasında yapılan enerji anlaşması, petrol ve gaz yasası, komisyonun Irak Parlamentosu'ndaki çalışmaları ve üzerinde uzlaşmaya varılamayan konuların çözüme kavuşması için izlenecek yol haritasının ele alındığı bildirildi.

Barzani'nin komisyon üyelerinden "petrol çıkarım, gönderim ve satış süreçlerinde gerekli bütün inceleme ve araştırmayı yapmalarını, bu konuda üçüncü taraf olarak çalışmalarını ve bütün merhaleleri tarafsız bir şekilde takip etmelerini talep ettiği" aktarıldı.

Açıklamada konuşmasına yer verilen Barzani, Bağdat hükümetiyle yapılan anlaşmaya aykırı hareket etmediklerini belirterek, "Kürdistan bölgesi, Irak hükümetiyle yapılan anlaşmaya bağlıdır. Erbil ve Bağdat arasında ittifak sağlanmayan konuların da Başbakan İbadi'yle yapacağımız görüşmelerde çözüme kavuşacağını ümit ediyorum. Kürdistan bölgesi olarak her türlü işbirliğine ve uyumlu çalışmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

Petrol konusunda Irak anayasasının verdiği haklar çerçevesinde hareket ettiklerini anlatan Barzani, "Kürdistan bölgesi olarak petrolün bulunması, çıkarılması, gönderilmesi ve satış süreçlerinde anayasaya aykırı hiçbir işlemimiz yok. Kürdistan bölgesinin petrol siyaseti anayasal haklar çerçevesinde yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Komisyon üyelerinin de Barzani'den "kurumlar arasında uyumlu bir çalışmanın olması ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi noktasında gerekli adımların atılması, Erbil ve Bağdat arasında bütün Irak halklarının çıkarını koruyan nihai bir anlaşmanın yapılması" yönündeki temennilerini dile getirdikleri kaydedildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler