YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban almaya devam ediyor
Kurban almaya devam ediyor
25 Aralık 2010 18:34
Arap-İsrail savaşının üzerinden 37 yıl geçmesine rağmen kurban almaya devam ediyor.

1973 yılında yaşanan Arap-İsrail savaşının üzerinden 37 yıl geçmesine rağmen,  kurban almaya devam ediyor.

1967 yılında gerçekleşen Arap-İsrail savaşında Suriye'nin Golan Tepeleri'ni işgal eden İsrail ordusunun, 1973 yılındaki savaşın ardından işgal ettiği toprakların bir kısmından çekilirken yerleştirdiği kara mayınları, bölgede yaşayan halk için hala bir tehdit oluşturuyor.

Golan Tepeleri'nin devamı olan ve günümüzde Suriye tarafında bulunan Kuneytra bölgesinde kara mayınları nedeniyle yaralanan insan sayısı 611'e ulaştı.

Kara mayınlarının son kurbanı, 12 yaşındaki bir çocuk oldu. Oyun oynarken patlayan mayın nedeniyle ağır yaralanan Muhammed Avad El Şeynur'un bir elinin kesildiği bildirildi. Vücudunda ağır yanık oluştuğu belirtilen çocuğun, gözlerinde de ağır hasar meydana geldiği kaydedildi.

Önceki gün patlayan bir kara mayını ise, 18 yaşında bir gencin gözlerini kaybetmesine ve ağır yaralanmasına neden olmuştu.

Kuneytra bölgesinde İsrail ordusu tarafından yerleştirilmiş çok sayıda kara mayını olduğu ve bu mayınların çocuklar başta olmak üzere insan ve hayvanları tehdit ettiği belirtiliyor. Mayınlar nedeniyle arazi tarım gibi amaçlar için de kullanılamıyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler