YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kur'an yakmak isteyen rahip...
Kur'an yakmak isteyen rahip...
20 Ocak 2011 08:08
Kur'an-ı Kerim yakma girişiminde bulunmak isteyen fakat başta Müslümanlardan olmak üzere diğer dinlere mensup kişilerden gelen sert tepkiler üzerine geri adım atan Amerikalı rahip Terry Jones'a İngiltere yasağı geldi.

İngiliz makamları, tartışmalı açıklamaları ve Kur'an-ı Kerim'i yakma girişimiyle gündeme gelen Amerikalı rahip Terry Jones'un ülkeye girişini yasakladı.

İngiliz İçişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiliz hükümetinin her türlü aşırılığa karşı olduğunu belirterek, Jones'un kamu yararına ters düşen biri olduğunu ve bu yüzden de İngiltere'ye giremeyeceğini duyurdu.

Sözcü, yaptığı açıklamada, "İngiltere'ye gelmek bir hak değil, bir ayrıcalıktır ve kamuya zarar verecek olan kişileri kabul etmekte istekli değiliz" dedi.

Şubat ayında İngiltere'nin Luton kentinde İslam üzerine bir konuşma yapacağını belirten Jones'un, geçen yıl 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde, Kur'an-ı Kerim'i yakma eylemi planı olduğu açıklaması uluslararası tartışmalara neden olmuştu.

Tepkiler üzerine bu planından vazgeçen rahip Terry Jones, aşırı sağ görüşteki grupların daveti üzerine İngiltere'ye geleceğini açıklamıştı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler