YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kur'an-ı Kerim'i yakmaktan vazgeçti
Kur'an-ı Kerim'i yakmaktan vazgeçti
10 Eylül 2010 07:41
11 Eylül'de Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'i yakacağını açıklayan rahip gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı...

ABD'nin Florida eyaletinin Gainesville kentinde 11 Eylül'de Kur'an-ı Kerim'in kopyasını yakacağını açıklayan ancak bu planından vazgeçtiğini duyuran rahip, geri adım attı.

Rahip Terry Jones, planından vazgeçtiğini duyurmasından birkaç saat sonra planı tekrar gözden geçirmeye mecbur kalınabileceğini belirtti. Jones, Florida İslam Toplumu İmamı Muhammad Musri'yi de yalan söylemekle suçladı.

Terry Jones arabulucu Musri'den cami projesinin sorumlularından İmam Faysal Abdül Rauf'un anlaşmaya ve yarın New York'ta bu konuda görüşmeye hazır olduğuna dair teminat alındığını, bu nedenle Kur'an-ı Kerim'in kopyasını yakma planınından vazgeçildiğinin açıklandığını belirtti.

Faysal Abdül Rauf plandan vazgeçme kararından memnuniyet duyduğunu ancak şimdilik bir ''anlaşma'' olmadığını açıklamıştı.

İmam Rauf'un bu yönde bir ''anlaşma'' yapılmadığını açıklamasıyla ilgili olarak ''hayal kırıklığına uğradıklarını ve şoke olduklarını'' ifade eden Jones, ''İmam Rauf'un bu açıklaması doğruysa, Musri bize açıkça yalan söyledi'' diyerek, yakma planından vazgeçme kararını yeniden gözden geçirmek zorunda kalabileceklerini ifade etti.

ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırılarında ölenleri anma törenleri çerçevesinde Kur'an-ı Kerim'in kopyasını yakacağını açıklayarak tüm gözleri üzerine çeviren Jones, Dünya Ticaret Merkezi İkiz Gökdelenleri'nin bulunduğu, ''Sıfır Noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan caminin başka bir yerde yapılması sözünü aldıktan sonra planından vazgeçtiğini belirtmişti. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler