YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kupa maçları kana bulanacaktı
Kupa maçları kana bulanacaktı
19 Mayıs 2010 13:06
Bağdat'ta yakalanan El Kaide üyesinin, Güney Afrika'da düzenlenecek olan Dünya Kupası maçlarına terör saldırısı planladığı ortaya çıktı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta iki hafta kadar önce yakalanan El Kaide üyesi bir Suudi Arabistan vatandaşının, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde düzenlenecek Dünya Kupası maçlarında saldırı planladığı ortaya çıktı.

Iraklı yetkililer, 31 yaşındaki Abdullah Azam Salih Misfar El Kahtani'nin Bağdat'taki El Kaide örgütünün ''güvenlik şefi'' olduğunu ve Dünya Kupası sırasında terör eylemi planlanmasına katıldığının öğrenildiğini aktardı.

Aynı kaynaklar, Kahtani'nin El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Eyman El Zevahiri ile irtibatta olduğunu da kaydetti.

Kod adı ''Sinan El Suudi'' olan Kahtani'nin kamu yönetimi diploması bulunduğu, Kral Fahd Akademisinden teğmen çıktığı ve 2004'te Irak'a sızan bu kişinin Suriye sınırı yakınlarında düzenlenen saldırılara karıştığı da belirtildi.

Amerikan tutukevlerinden birinde, Muzaffer El Şammari adıyla 2007'den itibaren iki yıl tutulan Kahtani'nin ayrıca son aylarda Bağdat'ta otellere yönelik birçok saldırıda rol aldığı da ifade edildi.

Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı Jacob Zuma, Ocak ayındaki açıklamasında, ülkesinin güvenlik bakımından sağlam olduğunu, ordu desteğindeki polis kuvvetlerinin tam anlamıyla hazır olduğunu söylemişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler