YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kül esareti yeniden başladı
Kül esareti yeniden başladı
05 Mayıs 2010 12:25
İzlanda'daki yanardağ patlamasıyla oluşan yeni kül bulutları İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki bazı havaalanlarının uçuşlara kapatılmasına neden oldu.

İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki bazı havaalanlarından yeni kül bulutları nedeniyle karşılıklı uçuşlar yapılamıyor.

İngiltere Sivil Havacılık Kurumundan (CAA) yapılan açıklamaya göre, İzlanda'daki yanardağ patlaması dolayısıyla oluşan ve ülke üzerine yaklaşan yeni kül bulutları nedeniyle, İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki havaalanlarının çoğu bu sabah yerel saatle 07.00'de (TSİ 09.00) uçuşlara kapatıldı.

Glasgow, Prestwick, Derry gibi havaalanlarından karşılıklı uçuşlar yerel saatle 19.00'a (TSİ 21.00) kadar yapılmayacak, ancak Edinburgh ve Belfast gibi havaalanlarının bugün yerel saatle 13.00'e (TSİ 15.00) kadar açık kalması bekleniyor.

CAA yetkilileri, durumun değişken olduğunu, ancak son tahminlere göre kül bulutlarının İngiltere'nin kuzey batısına ve Galler'e yayılabileceğini belirtiyor. Sivil Havacılık Kurumu, ayrıca İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere'nin kuzeyi ve kuzey Galler'den seyahat edecek ya da buralara gelecek yolcuların havayolu şirketleriyle irtibata geçmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

İzlanda'daki yanardağ patlamasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'nin hava sahası geçen ay 6 gün kapalı kalmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler