YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama saldırı
Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama saldırı
30 Ekim 2014 01:40
Batı Kudüs’te aşırı sağcı bir hahama silahlı saldırı düzenlendiğini bildirildi. Silahlı saldırıda ağır yaralanan haham tedavi altına alındı, kaçan motosikletli şüpheli aranıyor.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, yaptığı açıklamada, “Akşam saatlerinde motosikletli bir kişi, 50 yaşlarındaki kişiye silahlı saldırıda bulunduktan sonra kaçtı. Polis şüphelinin yakalanması için çevredeki mahallelerde arama başlattı ve şehirdeki bazı yolları kapattı” dedi.

Rosenfeld, hastaneye kaldırılan yaralının durumunun ağır olduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail basınında çıkan haberlerde, yaralanan kişinin Yehuda Glick olduğu öne sürüldü. Yeridot Ahranot gazetesinde yer alan haberde Glick’in, "aşırı sağcı bir Yahudi örgütünün başkanlığını yapan bir haham" olduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca Glick’in, konuşmacı olarak katıldığı “İsrail’in Süleyman Mabedi’ne Dönüşü” adlı konferanstan döndüğü sırada saldırıya uğradığı kaydedildi.

"Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna" inanan Yahudi yerleşimciler, burada kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi'ne girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler