YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs'te 105 Yahudi Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi
Kudüs'te 105 Yahudi Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi
11 Ağustos 2016 13:17
​Kudüs'te onlarca Yahudi yerleşimcinin İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirildi.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani, 105 Yahudi yerleşimcinin İsrail polisi tarafından sağlanan yoğun güvenlik önlemleri altında Aksa'nın avlusuna girdiğini ifade etti. 

Son zamanlarda Yahudi yerleşimcilerin Aksa'nın avlusuna girişlerinin arttığına işaret eden Kisvani, "Dün 120 Yahudi yerleşimci Aksa'nın avlusuna girmişti. Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya girişleri organize bir eylem haline dönüştü. Gruplarda yerleşimcilerin yanı sıra, İsrail Tarihi Eserler Kurumu'ndan yetkililer, çocuklar, dini eğitim veren okulların öğretmenleri ve güvenlik görevlileri yer alıyor." dedi. 

İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanlar'ın girişlerine yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor. İsrail yönetimi ise Aksa'nın avlusuna girmesine izin verdiği Yahudilerin burada ibadet etmesine müsaade etmiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler