YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs şairi Nuri Pakdil Hollanda'da Türklerle buluştu
Şair ve yazar Nuri Pakdil, “Yeryüzünü kurtaracak hareketin ancak ve ancak Türkiye’den başlayacağına inanıyorum” dedi
Kudüs şairi Nuri Pakdil Hollanda'da Türklerle buluştu
09 Mayıs 2015 / 02:37 Güncelleme: 09 Mayıs 2015 / 02:45
Pakdil, Türkevi Araştırmalar Merkezi, Pırıltı Edebiyat Dergisi ve Mürekkep Vakfı’nın düzenlediği “Nuri Pakdil ile Edebiyat Söyleşisi” adlı etkinlikte Hollanda’da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Amsterdam’daki etkinliğe yazar Ali Ulvi Temel ve şair Necip Evlice de katıldı.

Konuşmasına “Hepinizi, antikapitalist, antinasyonalist, antifaşist, antikomünist, antisiyonist, antiemperyalist ve en önemlisi de antifiravunist bilinçle selamlıyorum” diye başlayan Pakdil, Müslüman coğrafyalarda bir insanlık trajedisi yaşandığını kaydetti.

İslam dünyasının şu anki halinin içler acısı olduğunu ve bunun kendisine büyük bir ıstırap verdiğini anlatan Pakdil, “İslam ülkelerine baktığımız zaman, bütün umudun Türkiye’de olduğunu, Türkiye’nin, özellikle Ortadoğu bağlamında, tartışılmaz önemde bir işlevi olduğunu görüyorum. Ben, yeryüzünü kurtaracak hareketin ancak ve ancak Türkiye’den başlayacağına inanıyorum ve gençlerimize hep umutla bakıyorum. Batıcılar, işte bunun için Türkiye’nin ilerlemesini durdurmak, birliğimizi bozmak amacıyla bütün dünyada tuzaklar kurmaktadırlar. Fakat inşallah bunların hiçbiri bizi etkilemeyecektir” diye konuştu.

İslam’ın özgürlükçü, ilerici, devrimci ve bağımsız olduğuna değinen Pakdil, nerede olunursa olunsun herkesin sömürücülere ve yerli işbirlikçilere karşı cephe oluşturması gerektiğini ifade etti.

Gençlere çok okumaları, kendilerini iyi yetiştirmeleri ve iyi derecede bir yabancı dil öğrenmeleri tavsiyesinde bulunan Pakdil, şu değerlendirmede bulundu: “Çünkü Müslümanlar olarak çok donanımlı olmalıyız. Gençler, Necip Fazıl Kısakürek’in tüm eserlerini titizlikle okumalısınız. Her durumda, her konuda yitirilecek bir dakikamız yoktur. Mümkün olduğunca hiç kimseyle tartışmayınız. Düşününüz ve düşündürtünüz. Bugün, onurlu bir insan olabilmek ancak ciddi olarak antikapitalist ve antifiravunist olmakla mümkündür.”

Programda Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya şiirini de okuyan Pakdil, dinleyicilere kendisine mutlaka mektup yazmaları çağrısında bulundu. Pakdil, etkinliğin sonunda okuyucuları için kitaplarını da imzaladı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler