YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs abluka altına alındı
Kudüs abluka altına alındı
05 Ekim 2015 04:15
Mescid-i Aksa'da 20 gün önce başlayan gerginlikler zirve yaptı. İsrail, Filistinli Müslümanlara Eski Şehir'e girme izni vermiyor.

Yahudilerin yeni yılı Roş Aşana'da Mescid-i Aksa'da başlayan gerginlikler, dün zirveye ulaştı. 2 İsrail vatandaşının ölümü, 2'sinin de yaralanmasıyla sonuçlanan önceki akşamki saldırıların ardından, Kudüs'ün Eski Şehir olarak anılan suriçi bölgesine Filistinlilerin girişi yasaklandı. İsrailli yetkililer, "48 saat boyunca, öğrenciler, turistler, ev ve dükkan sahipleri dışında kimse Eski Şehir'e alınmayacak" açıklamasını yaptı.

İsrail tarafının, Eski Şehir'in tamamına yönelik ilk kez böylesine bir kısıtlamaya gittiği belirtilirken, uygulama sert bir şekilde eleştirildi. FKÖ Genel Sekreteri Saib Erekat "İsrail Başbakanı Netanyahu, 2000 yılında Mescid-i Aksa'ya girerek İkinci İntifada'nın çıkmasına neden olan eski İsrail Başbakanı Şaron'un tecrübesini tekrarlıyor" dedi. İsrail polisi, Batı Şeria'da yaşanan saldırıların faillerini araştırmak için operasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Filistin Kızılayı, İsrail askerlerinin mermi ve plastik mermileri yüzünden 77 kişinin yaralandığını bildirdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da BM'den Filistin halkı için uluslararası koruma talep etti. Türkiye ise İsrail'i Kudüs'ün statüsünü ve huzurunu hedef alan eylemlerine son vermeye çağırdı.

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler