YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küba'ya bir değil iki cami geliyor!
Küba'ya bir değil iki cami geliyor!
07 Şubat 2015 15:27
Küba'ya yeni bir cami yapılması gerekliliğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözü gerçekleşiyor. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun ikinci bir cami taleplerinin olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Şubat'ta Küba'ya bir dizi ziyarette bulunacak. Küba'ya Cumhurbaşkanı ile gidecek ekibin içerisine Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yöneticileri de katılacak.

Küba seyahati sırasında Santiago şehrine mütevazi bir caminin yapılması talep edileceği ve farklı sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa 'Aşk-ı Nebi' sergisinin düzenleneceği öğrenildi.  

İzinlerimizi aldık

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun dün sabah basın mensuplarıyla Kocatepe'de bir araya geldi. Gazetecileri sorularını yanıtlayan Tutkun, Cumhurbaşkanının Küba seyahatine katılacaklarını ifade ederek "Küba'da Müslüman ülkelerin katılımı ile Havana'ya bir caminin yapılmasını kararlaştırdık.

Ayrıca Müslüman öğrencilerin yoğunlukta olduğu Santiago şehrine minaresi olan mütevazi bir cami yapılmasını da gittiğimizde talep edeceğiz. Biz zaten izinlerin hepsini Türkiye'nin Küba Büyükelçisi ile görüşerek aldık ve bize de her konuda yardımcı oldular" dedi. 

En önemli ihtiyaç

Tüm dünyada en önemli ihtiyacın ibadethane olduğunu vurgulayan Tutkun, “Küba'da Müslümanların ibadetlerini yapacağı bir cami yok. İslam Birliği Temsilcisi olan Yahya Pedro’nun evinde Cuma namazı kılınıyor. Bazen yetmediği için üç kez namaz kılınabiliyor. Biz de cami yapımı konusunda Küba ile görüştük. Küba devletinin din işlerine bakan temsilcilik bizi resmi olarak Küba’ya davet etti.

Caminin yapımını kabul ettiler ve yerini gösterdiler. Eski Havana dedikleri bir arazi. Konum olarak da çok güzel” diye konuştu. 

Ortaköy gibisi yakışır

Tut­kun, "Kü­ba, ora­da ya­pı­la­cak ca­mi­yi  Müslüman ülkelerin katkısıyla  yapılmasını istiyor. Tür­ki­ye­’den çi­ni, ha­lı, hat süs­le­me­si gi­bi alan­lar­da des­tek is­ti­yor. Biz çok sa­yı­da ül­ke­nin ol­ma­sının ca­mi ya­pım sü­re­ci­ni uza­tacağını ilet­tik ve Or­ta­köy ca­mi­nin ay­nı­sı­nın Ha­va­na'ya ya­pı­la­bi­le­ce­ği­ni söy­le­dik" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler