YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Krize giren ABD'yi İran korkusu sardı
Beyaz Saray, ABD Maliye Bakanlığı’nın İran ve Suriye’de dahil olmak üzere yaptırımları uygulamakla görevli birimin, çalışanlarının hükümetin kapanması sebebiyle ücretsiz olarak izne çıkarılmasından dolayı “temel işlevlerini” sürdüremediği ifade edildi.
Krize giren ABD'yi İran korkusu sardı
05 Ekim 2013 / 09:10 Güncelleme: 05 Ekim 2013 / 11:39

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın toplantısında Temsilciler Meclisi’nde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ülkede patlak veren krizin sebep olacağı sonuçlardan bahsetti.

Maliye Bakanlığı’nın ABD adına yaptırımları uygulamakla görevli olan biriminin, hükümetin kapanması nedeniyle 175 çalışanından yalnızca 11 tanesinin görevine devam edebildiğini söyleyen Carney, birimin İran ve Suriye’ye uygulanan yaptırımlardan da sorumlu olduğunu ancak çalışan azlığından dolayı ‘temel işlevlerini’ sürdürmekte sıkıntı yaşadığını dile getirerek, “Bu durum, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler tarafından hükümetin kapatılması yönünde alınan tamamıyla gereksiz bir kararın olumsuz bir sonucudur” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray sözcüsü Carney ayrıca Obama yönetiminin, Cumhuriyetçiler tarafından sunulan, ücretsiz olarak izne çıkarılan federal hükümet çalışanlarına geçmişe dönük olarak ödeme yapılmasını öngören bir taslağı Temsilciler Meclisi’nde destekleyeceğini belirtti. Carney, “Yine de, yalnızca bu taslak, fon yetersizliğinin ciddi sonuçlarına çözüm olamayacak” ifadelerinde bulundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’e de seslenen Carney, Senato’dan da onay almış geçici bir bütçe tasarısını oylamaya sunması çağrısında bulundu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler