YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz 29 Ekim resepsiyonuna da yansıdı
İsrail'in yerel gazetesinde yer alan habere göre, 29 Ekim'deki resepsiyona, yaşanan gerginlikten dolayı bakanların büyük bir kısmının katılmayacağını iddia etti
Kriz 29 Ekim resepsiyonuna da yansıdı
19 Ekim 2009 / 14:33 Güncelleme: 19 Ekim 2009 / 14:40

İsrail, Türk Büyükelçiliği'nin 29 Ekim'de vereceği resepsiyonu reddetme kararı aldı.

İsrail'de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesi, Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği'nin 29 Ekim resepsiyonu dolayısıyla kabinenin bütün bakanlarına davetiye gönderdiğini belirterek, yaşanan gerginlikten dolayı bakanların büyük bölümünün daveti reddedeceğini yazdı. Gazete, buna rağmen bazı bakanların tansiyonu düşürmek adına resepsiyona katılacağını açıkladığını duyurdu.

Yediot Ahronot'un haberine göre Türk Büyükelçiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kfar Shmaryahu'daki rezidansta düzenlenecek resepsiyon için İsrail hükümetinin bakanlarına birer davetiye gönderdi. Gazete, elçilik tarafından gönderilen ve İngilizce kaleme alındığı görülen davetiyenin fotoğrafını da yayınladı.

Habere göre, İsrail hükümetinin temsilen davete katılması gereken İçişleri Bakanı Eli Yishai resepsiyona katılmama eğiliminde. Ancak daveti kabul edip resepsiyonda Türkiye'ye karşı sert bir konuşma yapması da düşünülen alternatifler arasında.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın davete kesinlikle katılmayacağının yardımcıları tarafından bildirildiğini yazan Yediot Ahronot'a göre, Savunma Bakanı Ehud Barak'ın sözcüsü katılım konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Şimon Perez ise Türk Büyükelçiliği'nin daveti konusunda bir açıklama yapmayı reddetti. Yediot Ahronot'a göre İsrailli bakanlar, söz konusu davetin Başbakan Tayip Erdoğan'ın gerilimi yumuşatmak üzere attığı bir iyi niyet adımı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Davetin özel günlerde yapılan rutin bir uygulama olduğu sonucuna varılması halinde, bakanların büyük bölümü resepsiyonu boykot etmeyi düşünüyor.

Gazeteye göre, Türk Büyükelçiliği'nin davetine en sert tepki Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein'den geldi. 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını açıklayan Edelstein, Yediot Ahronot'a verdiği demeçte, “Türkler yüzümüze tükürürken, onların davetine katılmamız düşünülemezö dedi. Resepsiyona katılmama kararı aldığını ve diğer bakanların da aynı şekilde davranmasını umduğunu söyleyen Edelstein, "Türkler alevlendirmeyi söndürmek istiyorsa, bunun yolu bu değil. BM İnsan hakları Komisyonu'nda Goldsteno Raporu'na karşı oy vermeliydiler. Türkler Avrupa Birliği'ne girmek istiyorsa, İsrail'in arkasına geçip Zimbabwe ve Gabon'la birlikte dans etmemeli" diye konuştu. Bilim ve Teknoloji Bakanı Daniel Hershkowitz de, Türk elçiliğinin resepsiyonuna katılmaya kesinlikle karşı olduğunu belirterek, "Türk hükümeti, İsrail ordusuna karşı kanlı eylemleri cesaretlendirdiği sürece ne Türkiye'ye ne de Türk elçiliğine gitmeyi düşünmüyorum" dedi. Yediot Ahronot'a 29 Ekim resepsiyonu için olumlu karar bildiren tek kabine üyesi, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer oldu. Ben-Eliezer, daveti kabul etmeyi planladığını belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejiktir ve bunu her ne pahasına olursa olsun sürdürmeliyiz. Böyle zamanlarda liderliğin görevi, karından konuşmak yerine ileri doğru bir adım atmaktırö dedi.

ABD ve İsrail büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'nda

ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ve İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Levy, Dışişleri Bakanlığı'na gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, 'Rutin görüşmeler yapmak üzere' bakanlığa geldiğini söyledi. İsrail Büyükelçisi Levy'den önce de ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de bir heyetle bakanlığa geldi.

İSRAİL TURİZM BAKANINDAN TÜRKİYE'YE “DOLAYLI BOYKOT" ÇAĞRISI

İsrail'in aşırı sağcı Turizm Bakanı Stas Meseznikov, Histadrut İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun aldığı Türkiye'yi boykot kararını desteklediğini açıkladı. İsrailli bakan bunun “Türkiye'yi boykot çağrısıö olarak algılanmaması gerektiğini de ekleyiverdi.

İsrail'in Kanal 1 televizyonuna konuşan aşırısı sağcı İsrail Evimiz partili Turizm Bakanı, aralarında İsrail Hava Yolları El Al'ın da bulunduğu dev işletlemelerde örgütlü olan konfederasyonun, Davos krizinden sonra da benzer bir karar aldığını hatırlatarak, İsraillilerin Türkiye'ye turizm boykotu uygulama kararını desteklediğini bildirdi. Ancak Meseznikov, bunun, Türkiye boykot çağrısı olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'ye gelen İsraillilerin çok büyük bir bölümünü işçi kesimi oluşturuyor. Bunların önemli bir bölümü de sendika üyesi. İsrail'de sendikalar, işçilerin siyasi tavırlarını belirlemede önemli rol oynuyor. Aynı sendikalar, Davos krizinden sonra da benzer boykot çağrıları yapmış ve Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısının düşmesinden önemli rol oynamışlardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler