YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik oylama başladı
Kritik oylama başladı
22 Aralık 2011 13:02
Fransa Meclisi'nde kamuoyunda 'soykırımı inkar yasası' olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan teklifin görüşülmesi tamamlandı.

13:47- Fransa meclisi genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin görüşülmesi tamamladı ve değişiklik önergeleri oylanmaya başlandı.

Değişiklik önergeleri içinde yer alan ve ''ifade özgürlüğünün ihlal edildiği'' gerekçesiyle, yasa teklifinin, ''Fransız kanunları tarafından tanınan soykırımların inkarının cezalandırılmasını'' öngören birinci maddesinin iptal edilmesine ilişkin sunulan değişiklik önergesi kabul edilmedi.

Değişiklik önergesi, Fransız parlamentosunun daha önce hazırladığı ve ''parlamentoların tarihi konularda yasa yapmamasını'' isteyen rapora da atıfta bulunarak, yasa teklifinin 1 maddesinin iptalini talep ediyordu. 

Fransa'nın Demokrasi Hareketi (MODEM) lideri Francois Bayrou, değişiklik önergesinin tartışılması sırasında söz aldı ve yasa teklifini ''tehlikeli bir girişimi'' olarak niteledi. Bayrou, teklife karşı olduğunu söyledi.

Hükümet adına konuşan Parlamento ile ilişkilerden sorumlu Bakan Patrick Ollier'in de bu değişiklik önergesine karşı çıkması dikkati çekti.

12:22- Fransa meclisi genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin görüşülmesi sürüyor.

Genel kurulda söz alan Fransa-Türk Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher, ''parlamenterlerin rolünün tarih yazmak olmadığını'' belirterek, ''teklife hayır oyu vereceğini'' söyledi.

İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Fransız milletvekili, ''yasa teklifinin Fransız anayasasına aykırı olduğu'' görüşünü dile getirdi.

Michel Diefenbacher, bu teklifin yasalaşması ve daha sonra yapılacak itirazla konunun anayasa mahkemesine gelmesi halinde, 2001 yılında kabul edilen yasanın da iptalinin gündeme gelebileceği uyarısında bulunarak, ''Bu yasa teklifi Ermenilere de zarar verecek'' diye konuştu.

Fransız meclisinde 577 milletvekili bulunuyor. Meclis genel kurulundaki oturumu yaklaşık 50 milletvekili izliyor.

Yasa teklifinin, değişiklik önergeleriyle birlikte yerel saat 13.00'e kadar oylanması bekleniyor.

10:49- Fransa meclisi genel kurulu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini görüşmeye başladı.

Genel kurulda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer söz aldı.

Daha sonra siyasi grup sözcüleri ve hükümet adına bir bakan yasa teklifiyle ilgili söz alacak. Meclisteki bu konuşmaların ardından 12 milletvekili daha konuşma yapacak.

Yasa teklifine ilişkin 10 değişiklik önergesi sunuldu. Değişiklik önergelerinden en önemlisi üniversitelerde görevli veya bilimsel çalışmalar yapanların müeyyidelerden muaf tutulmasını öngörüyor.

Önemli bir değişiklik önergesinde de parlamenterlerin tarihi konuda yasa yapamayacağı belirtilerek, bu türden yasaların meclisten geçmesinin ileride Ruanda, Kamboçya, Şatilla ve Sabra gibi diğer potansiyel konularda tartışmanın artmasına yol açacağı görüşü dile getiriliyor. Bu değişikliğin kabul edilmesi beklenmiyor.

7 Aralık'ta Fransa meclisi yasalar komisyonunda kabul edilen teklifin, başkanlık divanında hükümetin de itiraz etmemesi üzerine resmen gündeme alınması kararlaştırılmıştı.

Yasa teklifinde, ''Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır'' ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı.

Fransa'daki Sosyalistler, bu yasa teklifini Mayıs ayında senato gündemine getirmiş, ancak ezici bir çoğunlukla teklifin oylanma önerisi reddedilmişti.

Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler