YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kremlin'den İncirlik açıklaması
Kremlin'den İncirlik açıklaması
04 Temmuz 2016 19:09
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova ve Ankara'nın İncirlik Üssü'nün kullanımıyla ilgili olarak resmi görüşme yapmadığını ifade etti.

"İncirlik üssünün Rusya'ya açılması konusunda Türkiye ile resmi görüşme henüz yapılmadı. Askeri makamlar arasında bu hususta resmi temas kurulup kurulmadığını bilmiyorum. Yanılmıyorsam, yok" diyen Peskov, üsle ilgili açıklamayı basından duyduklarını kaydetti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasının şüphesiz önemli olduğunu da belirten Peskov, "İlgili organlarımız, bunu siyasi ve askeri açıdan analiz edecek" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: İNCİRLİK KONUSUNDA ÖYLE BİR ŞEY DEMEDİK

Ancak Türkiye Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında 'Ekonomik Müjdeler Paketi'ni açıkladı. Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin "İncirlik Üssü'nün Rusya'ya açılması" sorusu üzerine sözü Çavuşoğlu'na verdi. Çavuşoğlu da şöyle konuştu: "Benim böyle bir ifadem olmadı. DAEŞ'le mücadelede her türlü çalışmayı yaparız. Örnek olarak İncirlik'i verdik. Putin'e karşı DAEŞ'e karşı birlikte mücadele edelim sözünü hatırlattık. Rusya'yla işbirliği yapabiliriz, dedik. İncirlik konusunda böyle bir şey demedik.

'BİLGİ KANALLARINI YENİDEN FAALİYETE GEÇİRMELİYİZ'

"Terör suçuna karıştığından şüphe edilen kişiler daha önce gerek Avrupa ülkelerine gerekse de Türkiye'ye giriş yaptı. Rusya, ilgili kurumlar aracılığıyla bu kişiler hakkında bilgi verdi ve veriyor" diyen Peskov, şöyle devam etti: "Ancak son zamanlarda Türkiye ile bilgi değişimi kanalları çalışmadı. Şimdi bunları yeniden faaliyete geçirmeliyiz. Bilgi kanallarını açık tutmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler