YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kral Selman'dan o iddialara çok sert tepki!
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, İsrail medyası tarafından hakkında ortaya atılan iddialara çok sert yanıt verdi. Kral Selman, hakkındaki haberlere, “Gizli ellerin kaos çıkarmasına izin vermeyeceğim” diye cevap verdi.
Kral Selman'dan o iddialara çok sert tepki!
13 Ekim 2015 / 19:15 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 19:19

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in intihara kalkıştığı, kendisine zarar vermek istediği, yüksek dozda uyuşturucu aldığı ve hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

Kral Selman’a yönelik iddianın sahibi Mossad’a yakınlığıyla bilinen Debka adlı internet sitesiydi. İsrail’in Mossad eliyle servis ettiği yalan haber, dalga dalga yayıldı. Kral Selman kendisi hakkındaki asılsız iddialara kendi ağzıyla yanıt verdi. Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu Toplantısına başkanlık etti ardından bir de açıklaması geldi. “Ülkemin başındayım” dedi, “gizli ellerin kaos çıkarmasına izin vermeyeceğim” vurgusu yaptı.

KRAL SELMAN’DAN KİMLER RAHATSIZ

Kral Selman’ın “gizli eller” dediği, “kaos çıkarmak istiyorlar” dediği güçler birden fazla. En başında Kral’la ilgili asılsız haberi üreten İsrail var ardından Batı ve İran.

SELMAN’I NEDEN İSTEMİYORLAR?

Kral Selman’dan bir çok ülke rahatsız. Bunun bir çok nedeni var. Öncelikle Kral geçtiğimiz Şubat ayında tahta çıktı. Ondan önce Yemen’deki sivil iktidar İran destekli darbeci Husi militanlarına yem edilmişti. Kral Selman’ın ilk işi burnunun dibindeki Yemen’de devam eden İran işgaline neşter atmak oldu. Bu sebeple Yemen’de Husilere yönelik operasyon başlatıldı.

TÜRKİYE’YE YATIRIM KARARI SELMAN’A YÖNELİK SAVAŞI BAŞLATTI

Kral Selman’dan önce Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri neredeyse dondurulmuş durumdaydı. Bunda Suudi yönetiminin Mısır darbesine verdiği desteğin payı büyüktü.

3 Temmuz darbesinden önce Ankara-Riyad hattındaki tüm askeri ve ticari işbirliği anlaşmaları, Mısır’daki darbe sonrası rafa kaldırılmıştı.

2015 Şubat ayında tahta çıkan Kral Selman, Türkiye ile ilişkileri yeniden hayata geçirdi. Körfez ülkelerinin sermayesini Türkiye’ye çevirdi. Bir çok hatırı sayılır zengin Avrupa’daki paralarıyla, yatırımlarını Türkiye’ye aktardı.

Kral Selman Mısır’daki darbecilerle, onlara destek ve yön veren ülkelere de mesafeli durdu.

Filistin meselesinde de önemli açıklamaları oldu, önceliğin Filistin olacağını vurguladı.

Tabi Kral Selman’ın tüm bu söylem ve icraatları özellikle de Türkiye’ye yönelik yatırımları İsrail ile Batı’yı iyice rahatsız etti.

SERMAYEYİ TÜRKİYE’YE YÖNLENDİRDİ HEM İRAN’IN HEM İSRAİL’İN HEDEFİ OLDU

Kral’a karşı ilk cephe, İran tarafından açıldı. Hac vazifesi sırasında Mina’daki izdihamda hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yalan haber propagandası başlatıldı.

Hemen ardından Kral Selman’ı Arap Dünyasında itibarsızlaştırmaya yönelik adım atıldı. İsrail medyası Mossad vasıtasıyla Kral Selman hakkında asılsız haberler üretti.

HEM İSRAİL’E HEM İRAN’A YANIT VERDİ

İsrail’in bu yalanına Kral Selman bizzat yanıt verdi. Hastanede denilen Kral, Bakanlar Kurulu Toplantısında ortaya çıktı. Bu durum aynı zamanda İsrail’in yalanını da ortaya çıkardı.
Kral, İran’ın yalan haberlerine de yanıt verdi. Bakanlar Kurulundan sonra yaptığı açıklamada İran’ın iddialarını kesinlikle reddettiklerini söyledi.

 // Rasim DUMAN
"Koruma" derken, fazla teferruata giremiyorum, Bazi seylerin alenen ifadesi, muhataplarina da, ulkeme de zarar verebilir. Herkes bilmeli ki, bu yazilari yalnizca "sade vatandaslar" okumuyor. Devletimizin ilgili birimlerine - arzu ettikleri takdirde - nacizane dusunce ve kanaatlerimi arzedebilirim....
13 Ekim 2015 19:42
 // Rasim DUMAN
Suudi Arabistan'da uzun zamandir ilk defa, Turkiye'ye muzahir, hasbi ve harbi bir insan, 1 numarali koltukta oturuyor. Ayni zamanda cevval ve cesur. Kral Selman'in cok iyi bir sekilde korunmasi, Turkiye'nin menfaatleri ve itibari acisindan da hayati derecede onemli. Keza, Katar emiri icin de ayni dusuncedeyim....
13 Ekim 2015 19:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler