YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kral Selman'dan Filistin'e flaş destek
Suudi Arabistan Kralı Selman, "Önceliğimiz, Filistin halkının meşru haklarına kavuşması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tesisidir" dedi.
Kral Selman'dan Filistin'e flaş destek
11 Mart 2015 / 16:22 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 16:30

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Müslüman ve Arap ülkelerini tehdit eden risklerle mücadele için Arap-İslam işbirliğinin sağlanması adına yürütülen çalışmalara devam edileceğini belirterek, önceliklerinin başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tesisi olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman, Yemame Sarayı'ndan yaptığı ve televizyonda yayınlanan konuşmasında, Suudi Arabistan'ın dış siyasetinin çeşitli ilkeler üzerine kurulu olduğuna dikkati çekerek, "Bu ilkelerin başında, iç işlerine yönelik herhangi bir müdahale kabul edilmeyeceğiyle Arap ve Müslümanlara ait konuların, uluslararası forumlarda müdafaaya devam edileceği geliyor" dedi.  

Selman, Arap-İslam işbirliğinin sağlanması için çalışmalarına devam edeceğini aktararak, daha önce yapılan anlaşmalara bağlı kalacaklarını dile getirdi.   

"Önceliğimiz bağımsız Filistin devleti"

Arap ve Müslümanlara ait konuların, uluslararası mahfillerde müdafaaya devam edileceğini vurgulayan Selman, sözlerine şöyle devam etti:

"Önceliğimiz, Filistin halkının meşru haklarına kavuşması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tesisidir. Suudi Arabistan bu meselede her zaman çalışmış ve çalışacaktır. Arap-İslam dayanışmasının bekası için mevcut sıkıntılar karşısında safları birleştirerek ve atmosferi berraklaştırarak çalışmalara devam edilecektir. Bu bağlamda dünyada güvenlik ve istikrarın sağlanması, barış ve adalet prensibinin tesisi için gayret göstereceğiz. Mevcut anlaşmazlıkların çözümü için insanlığın emniyetini tehdit eden şiddet yanlısı usuller reddedilerek barışçıl yollara başvurulacak." 

Terör ve aşırılık olgusuyla mücadele

Terör ve aşırıcılık olgularının yayılmasını "küresel ve herhangi bir dine ait olmayan bir bela" olarak nitelendiren Kral Selman, "Kaynağı ne olursa olsun terör ve aşırılığın her türünün karşısındayız. Bu belanın nedenleri ve köklerinin kurutulması için kardeş devletler ve uluslararası kurumlarla işbirliği içindeyiz" diye konuştu.  

"Tüm vatandaşlar eşittir" 

Suudi Arabistan Kralı Selman, tüm vatandaşların ve bölgelerin eşit olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Ülkenin her bölgesi ilgim ve himayem dahilindedir. Herkesi vatanın hizmetine katkı sağlamaya davet ediyorum. Valilere, vatandaşların dinlenmesi ve refahlarının arttırılması için çalışılması konusunda emir verildi. Tüm vatandaşlar hakları ve görevleri konusunda eşittir." 

Her türlü anlaşmazlık ve ayrımcılık sebepleriyle mücadele edileceğini, ülkenin birliğine zarar verecek toplumsal sınıflandırmalara izin verilmeyeceğini kaydeden Selman, yetkililere vatandaşların işlerinin kolaylaştırılması yönünde çağrıda bulunarak, bu konuda sergilenecek kayıtsızlığa tahammül edilmeyeceğini dile getirdi. 

Basının rolü

Suudi Arabistan Kralı ayrıca yolsuzluk, kamu malının muhafazası ve görevini ihmal edenlerin yargılanması için ilgili mekanizmalara talimat verildiğini ifade ederek, basına bu konuda büyük rol düştüğünü söyledi. 

Selman, basının ifade özgürlüğü, gerçeklerin anlatılması, toplum bileşenleri arasında uyumsuzluk ve gruplaşmanın önüne geçilmesi konusunda önemli bir rolü olduğuna işaret ederek, "basının birleştirici, yapıcı, birlik ve beraberliği güçlendirmek için vesile olması gerektiğinin" altını çizdi.

Ülkenin iç güvenliği

Güvenliğin büyük bir lütuf olduğunu ifade eden Kral Selman, "Güvenlik, halkın refahı ve istikrarı için esastır. Allah'ın izniyle vatanı hedef alan planların çoğu bozulmuştur. Topraklarımızda ikamet eden tüm evlatlarımıza güvenliğin herkesin sorumluluğunda olduğunu ve kimsenin güvenlik ve istikrarı zedelemesine izin verilmeyeceğini söylemek isterim" dedi. 

Petrol fiyatlarındaki düşüş

Suudi Arabistan Kralı, sağlam temeller üzerinde güçlü bir ekonominin inşası için çalışıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ülke ekonomisi, tasarruf, özel ve genel sektörde iş imkanı, küçük ve orta ölçekli şirketlerin büyümesi için teşviki gibi yollarla sağlam temeller üzerine inşa edilecektir. Önümüzdeki senelerde sanayi sektörü ve milli ekonomide hizmet sektörünün kalkınması hedefiyle önemli gelişmeler yaşanacaktır." 

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe işaret eden Selman, "Söz konusu gelişmenin ülke gelirinde etkisi oldu. Ancak bu etkiyi azaltmak için çalışacağız. Ayrıca ülkede petrol, doğalgaz ve doğal kaynak arama çalışmalarına devam edeceğiz. Ülkede yürütülen 'kapsamlı kalkınma projesi' sürdürülecektir" diye konuştu.

Kral Selman, işadamlarını, istihdam, hizmet, sosyal ve ekonomi alanlarında net girişimlerle ekonomiye katkı sağlamaya çağırdı.  

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler