YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kral kesenin ağzını açtı
Bölge ülkelerinde yaşanan kargaşa, Suudi Arabistan Kral Abddullah'ı endişeye sevk etti. Kral Abdullah, halkın refahını artırmak için milyarlarca dolar harcayacak.
Kral kesenin ağzını açtı
23 Şubat 2011 / 17:43 Güncelleme: 23 Şubat 2011 / 17:59

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, halkın refahını artırmak için konut yapımını destekleme, evlenme ve yeni işe başlama gibi sosyal konularda milyarlarca dolar kaynak aktarılması talimatı verdi.

Uzmanlar, aktarılan kaynakla, özellikle düşük gelir grupları ile çoğunluğu kamu sektöründeki aktif işgücü üzerindeki hayat pahalılığının azaltılmasının hedeflendiğini belirtiyor.

Kral Abdullah'ın talimatını verdiği yeni önlemler listesinin başında, kalkınma fonuna aktarılan 40 milyar riyal (10,7 milyar dolar) yer alıyor. Fon, konut yapmak isteyenlere, evlenmek veya küçük işletme kurmak isteyenlere faizsiz kredi olanağı sağlıyor.

Alınan diğer önlemler arasında kamu çalışanları üzerindeki geçim sıkıntısının azaltılması, gençler için bir yıllık işsizlik yardımı ile kalkınma fonuna borçlanmış, ancak sonra hayatını kaybetmiş kişilerin borçlarının silinmesi de yer alıyor.

Kral Abdullah'ın kalkınma fonuna kaynak aktarmasında, yoksulluk ve daha fazla politik özgürlük talebiyle bölgedeki ülkelerde yaşanan kargaşa ve gösterilerin Suudi Arabistan'ın komşusu Bahreyn'e sıçramasının yarattığı endişenin etkili olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan'da genç işsizliği en temel sorunlar arasında yer alıyor. Ülkede genel işsizlik oranı yüzde 10 iken 15 ile 24 yaş arası işsizlerin oranı ise yüzde 40 seviyesinde bulunuyor. 

Suudi hükümeti, ağustos ayında açıkladığı 385 milyar dolarlık 5 yıllık harcama planıyla işsizliği azaltmayı hedefliyor. AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler