YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kral Abdullah hacı oldu
Kral Abdullah hacı oldu
26 Ekim 2012 17:04
Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz, bu sene beraberinde üst düzey yetkililer ile hac görevini yerine getirdi.

Kral Abdullah, geniş güvenlik önlemleri altında dün önce Arafat'a, akşam saatlerinde Müzdelife'ye, daha sonra da Mina'daki resmi konutuna yerleşti. Kral Abdullah, burada birçok misafirini ve üst düzey yetkilileri kabul ederken haccın güvenlik içerisinde geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

Hac Bakanlığı bu sene kutsal topraklara hac için yurt dışından 1 milyon 752 bin 932 kişinin geldiğini açıklarken, Suudi Arabistan içerisinden ise 1 milyon 408 bin 641 kişinin hac görevlerini yerine getirdiğini açıkladı. Ülke içinden hacca gelenlerin çoğunluğunu ise yabancı işçiler oluşturuyor. Suudi Arabistan'ın 28 milyon nüfusunun 10 milyonunu yabancı işçiler oluşturuyor.

189 ülkeden kutsal topraklara gelen hacıların Arafat'ta vakfeye durmalarının ardından güvenli şekilde Müzdelife'ye, oradan Mina'ya ulaştıkları kaydedildi.

Arafat'taki Nemire Mescidi'nde dün konuşma yapan ve tüm televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında Büyük Müftü Şeyh Abdulaziz Al Şeyh, tüm İslam alemine yaptığı çağrıda Müslümanların hac nedeniyle ekonomik, kültürel, politik ve bilimsel alanlarda görüş alışverişinde bulunmalarının şart olduğunu ifade etti. Al Şeyh ayrıca İslam dünyası üzerinde oynanmak istenen oyunlara özellikle mezhep ayrımcılığına karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


-Hastaneler ziyaretçi akını-


Sağlık Bakanlığı, haccın ilk gününde bin 428 acil çağrı aldıklarını, 300 bin 965 kişinin ise çeşitli merkezlerdeki hastanelere giderek sağlık hizmeti aldıkları açıklandı.

Sivil Savunma Komutanı Albay Nasser Al Nahari de bugün şeytan taşlamanın güvenli şekilde sağlanabilmesi için bin 300 görevlinin Jamarat'ta şeytan taşlama merkezinde görevlendirildiğini bildirdi.

 

-Kurban kesiminde modern teknoloji kullanıldı-


Yerel İşler ve Belediyeler Bakanlığı ilk kez bu sene Alman teknolojisi kullanılarak modern kesimhane kurulduğunu, bu kesimhanede kurbanların kesildiğini açıkladı.

Kesimhanelerin yanı sıra diğer çeşitli bölgelerdeki özel veya resmi kesimhanelerde de 41 bin 488 koyun, 2 bin 326 deve ve bin 452 inek kurban edildiği açıklandı.

Şeytan taşlama sonrası hacıların sıkıntı çekmemesi ve bir an önce ihramdan çıkmak isteyenler için Mekke Belediyesi, Mina'da 2 bin berberi görevlendirdi.

Mekke Valisi Prens Khalid, bizzat kendisi ve oluşturulan binlerce görevli eksikliklere karşı hac bölgelerinde sıkı kontroller gerçekleştirdiği, gelen tüm şikayetlerin değerlendirildiği de haber verildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler