YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Köyleri boşaltmazsanız ABD’'ye vurdururuz"
Suriyeli bir grup, hazırladıkları raporla YPG militanlarının Haseke'’de halkı göçe zorladığını ve herhangi bir direniş halinde köylerinin koordinatlarını, bombalanması için koalisyon güçlerine vermekle tehdit ettiğini duyurdu.
"Köyleri boşaltmazsanız ABD’'ye vurdururuz"
20 Haziran 2015 / 10:15 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 11:16

Suriyeli bir grup aktivist tarafından hazırlanan raporda, YPG güçlerinin Arap kökenli nüfusa yönelik düzenli saldırılar gerçekleştirdiği, çok sayıda köyü yaktığı bildirildi.

Haseke kentinde yaşarken YPG militanları tarafından göçe zorlanan Suriyeliler, “Suriye’nin Cezire Bölgesini YPG’den Kurtarın” adı altında başlattıkları kampanya çerçevesinde, PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin Nisan 2013’ten bu yana ülkenin kuzeybatısında yer alan Haseke halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam ve ihlalleri belgeleyen bir rapor hazırladı.

Kampanya yetkilisi Ali el-Haris, “YPG güçlerini kentin kırsal kesimlerinde, Arap asıllı Suriyelilerin evlerini elinden alarak başkalarına vermekle” suçladı. Haris, söz konusu güçlerin, kırsal kesimlerde çok sayıda katliam gerçekleştirdiğini ifade ederek “Haseke’nin batı ve doğu kırsallarında birçok ihlaller gerçekleştirildi. Rasulayn ilçesi, kırsalları ve güneybatısındaki alanlar boşaltıldı” dedi.

YPG katliam yapıyor

YPG güçlerinin Esad rejimiyle iş birliği yaptığını belirten Haris, “YPG güçleri Esad rejimiyle bir olup muhalif halka komplo kurdu ve bölge halkını katletti” diye konuştu.

Haris, YPG güçlerinin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin “sopası” haline geldiğini vurgulayarak, “YPG güçleri halkı, herhangi bir direniş halinde köylerinin koordinatlarını, bombalaması için koalisyon güçlerine vermekle tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

Haris, BM’ye bağlı İnsan Hakları Konseyi’ne defalarca söz konusu suçlar ve ihlallerin soruşturulması için komite oluşturulması talebiyle mektuplar gönderildiğini de sözlerine ekledi.

Köyler yakılıyor

YPG güçlerinin halka yönelik saldırılarının Haseke’nin Cezire adı da verilen kırsal bölgesinde bulunan Tel Nemr nahiyesinde ve Arap köylerinde başladığı kaydedilen raporda, burada çok sayıda kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve yüzlerce kişinin de yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda bırakıldığı belirtildi.

Tel Berrak, Tel Nemr, Cez’a, El-Menacir, Tel Hamis, El-Yarubiyye köylerinde çok sayıda yağmalama ve saldırı yaşandığına dikkat çekilen raporda, “Haseke çevresindeki belde ve köylerde, 22 Şubat 2014’te düzenlenen saldırılarda 60 kişi öldürüldü, muhaliflerle işbirliği yapanlara ait olduğu gerekçesiyle 80 ev yakıldı” denildi.       

Kürt devleti değil PKK devleti kuruluyor

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Mehmet Şahin, PKK’nın Suriye uzantısı PYD ile oynanmaya çalışılan oyuna dikkat çekerek, “Güneyimizde bir Kürt devleti değil, PKK devleti kuruluyor. Türkiye’nin buna izin vermemesi gerekiyor” dedi.

Kısa bir süre önce Irak ve Suriye’de incelemelerde bulunup kapsamlı bir rapor hazırlayan Doç. Şahin, “Şimdi bazı çevreler, ‘Kuzey Irak’ta da karşı çıktınız, ama sonra dost oldunuz’ diyorlar. Ama burada farklı. PYD’nin silahlı kanadı YPG’de savaşanlar Türkiye doğumlu. PKK’ya yeni katılan 3 bin kişi Kandil’e değil, Suriye’ye gidiyor” diye konuştu.

Çok yönlü destek

“Bu yapıyı uluslar arası güçlerin yanı sıra bölgede Talabani, Goran ve İran destekliyor” diyen Şahin, “Bu durum, birinci olarak Türkiye’ye tehdit. Kobani’de bir siyasal strateji üretildi, burada devam ettiriliyor. Bu, hem Türkiye’nin içine, hem bölgeye yönelik stratejiydi. Orada bir dram yaşansın istendi. Bunun amacı, hem Türkiye’de iç siyaseti etkilemekti ki, etkilendi. Bunu da seçim sonuçlarıyla gördük. Hem de “Ortadoğu’da Kürt kazanımlarına Türkiye engel oluyor” diyerek PKK etkinlik alanını genişletiyor” dedi. Kısa süre önce bölgede yaptığı görüşmeler sırasında Kanton yöneticisiyle konuştuğunda kendisinin, “Nasıl yapacaksınız?” diye sorduğunu ve “Araplar, Türkmenler ‘bizim yönetimimizi desteklerse kalabilirler, yoksa kamyonlara doldurup göndereceğiz” cevabı aldığını aktaran Şahin, “Şimdi bunu yaptıklarını görüyoruz. Burada yem olarak DEAŞ kullanıldı” şeklinde konuştu.

 Türkiye müsade etmeyecek

“Esas problem Azaz bölgesinde yaşanacak” uyarısında bulunan Doç. Şahin, “Türkiye’nin sınırında bir PKK devleti kurulmasına müsaade etmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye güvenli bölge, uçuşa yasak bölge diyordu. Şimdi ABD’nin, niye Türkiye’nin bu isteklerine karşı çıktığı ortaya çıktı. PKK’nın devlet kurmasına müsaade edilemez. Türkiye müdahale etmeli” dedi.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler