YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosovalı Bakan'dan Osmanlı'ya  hakaret
Kosovalı Bakan'dan Osmanlı'ya hakaret
15 Şubat 2013 18:42
Kosova Eğitim Bakanı Ramë Buja, tarihin değiştirilemeyeceğini belirterek, Osmanlı Devleti’ne “işgalci” ifadesi dışında başka bir sıfat verilemeyeceğini söyledi.

Kosova Eğitim Bakanı Ramë Buja, Priştine’de çıkan “Bota Sot” gazetesine verdiği mülakatta, Kosova tarih kitaplarında nefret içeren ifade ve paragrafların kaldırılmasını değerlendirdi. Bakan Buja, tarihin değiştirilmesi değil, Kosova’da Arnavutça tarih kitaplarında nefret içeren ifadelerin kaldırılmasının olabileceğini, bu yöndeki çalışmaların 2004 yılında Avrupa Komisyonu tarafından ortaya atılan ve tarih kitaplarında kin, nefret ve hakaret içeren ibarelerin kaldırılmasına dair talebin yerine getirilmesiyle bağlantılı olduğuna işaret etti. Buja, “Tarihin değiştirilmesi asla düşünülemez” dedi.

Arnavut tarihinin değiştirildiğine dair söylentilere cevap veren Bakan Buja, Osmanlı Devleti’ne “işgalci” dışında başka bir tarif yapılamayacağını ve başka bir sıfat verilemeyeceğini söyledi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2011 yılının Ağustos ayında Kosova’ya yaptığı ziyaret sırasında Kosova Eğitim Bakanı Buja ile düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Komisyonu'nun talebi uyarınca Kosova’da tarih kitaplarında yer alan Osmanlı ve Türkler hakkında kötü ifadelerin çıkarılmasını ortaya atmıştı. Dinçer’in bu talebi, Kosova basını ve bir kısım aydınlar tarafından “Türkiye’nin Arnavutların tarihini değiştirmek arzusu” olarak görülmüş, bu talebe karşı beklenmedik sert tepkiler oluşmuştu.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler