YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova'dan skandal Türkiye haritası!
Kosova'dan skandal Türkiye haritası!
20 Eylül 2016 16:12
Kosova'da dağıtılan haritalarda Türkiye'nin, Doğu Anadolu bölgesinin Ermenistan; Güney Doğu Anadolu bölgesinin ise Kürdistan olarak gösterilmesi tepki çekti. Kosova, haritaların Eğitim Bakanlığı'nın dağıttığı kaynaklarda olmadığını açıkladı.

Eğitim Bakanlığı'nın dağıtımını koordine ettiği kitaplardaki haritalarda her hangi bir anormallik olmadığı; Arnavutluk'tan Kosova'ya ücretsiz olarak gönderilen ve bir takım kuruluşlarca dağıtıldığı tespit edilen haritalarda bu skandalın tespit edildiği belirtildi.

EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN DAĞITTIĞI HARİTALARDA YOK

Konuyla ilgili DHA'ya konuşan Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Prizren Eğitim Müdürlüğü'nde Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç, Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak kitap ve diğer araç ve gereçleri dağıttıklarını ancak Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan haritalarda bu tür bir durumun olmasının söz konusu olmadığını söyledi.

ART NİYETLİ KURUMLAR YARDIM OLARAK DAĞITIYOR

Kovaç, "Ancak bazı dış ülkeler ve art niyetli dernek ve kuruluşlar aleni veya gizli bir şekilde bunları 'yardım' olarak dağıtıyor. 

Bunun bilincinde olan öğretmenlerin bunları kullanmama inisiyatifleri var. Ancak bazı art niyetli öğretmenler ek kaynak olarak bu tür haritaları okullarda kullanıyorlarmış. 

Bu bilgiye biz de yeni ulaştık. Prizren Eğitim Müdürlüğü olarak bunun takipçisi olacağız. Okulları ziyaret edip haritaları tekrar gözden geçireceğiz" diye konuştu.

Prizren'de 7 ilköğretim okulu, 4 lise bulunuyor. Prizren'de yaşayan Türkler haritaya ve bunu ülkeye gönderen Arnavutluk'a tepki gösterdi. Haritaların Kosova'da diğer kentlere de gönderilip gönderilmediği araştırılıyor.

301f4580eb9efa6e16841b3f5596c96f.jpg

!
 // hacı
Oralar Türklerin olub inşallah her zaman da olacak...
20 Eylül 2016 19:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler