YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova'da yerel seçimler yapıldı
Kosova'da yerel seçimler yapıldı
03 Kasım 2013 23:24
Kosova'da yapılan yerel seçimlerde oy kullanma işlemleri tamamlandı. Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde, güvenlik gerekçesiyle bütün oy kullanma merkezleri kapatıldı.

Kosova'da yapılan yerel seçimlerde, oy kullanma işlemi tamamlandı.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu (CIK) tarafından yapılan açıklamada, saat 19.00 itibarıyla seçim sandıklarının kapatıldığı bildirildi.

CIK'ın verdiği bilgilerde, saat 15.00'e kadar seçmenlerin yüzde 31,9'unun oy kullandığı, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için 7 bin 964 adayın yarıştığı belirtildi.

Seçimlere, ülkedeki Türkleri temsil eden Kosova Türk Adalet Partisi, Kosova Türk Birliği ve Kosova Demokratik Türk Partisi de katıldı. Üç partinin ortak adayı bulunmuyor.

Sırbistan'dan ayrılarak, 17 Şubat 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın kuzeyinde, yoğun olarak Sırp nüfusunun yaşadığı belediyelerde de yerel seçimlerin bu yıl ilk kez Kosova kanunlarına göre yapılıyor olması nedeniyle seçimler ayrı bir önem kazandı.

Oy kullanma merkezleri kapatıldı

Öte yandan Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde, Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişinin, seçim merkezine girerek oy kullanılmasını engellemesinin ardından, güvenlik gerekçesiyle bölgedeki tüm oy kullanma merkezlerinin kapatıldığı bildirildi.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mitrovitsa'nın kuzey kısmındaki bütün oy kullanma yerlerinin kapatıldığını belirtildi.

Olayların ardından bazı basın mensuplarının da saldırıya uğradığı, bu esnada kimliği henüz tespit edilmeyen kişiler tarafından ekipmanlarına el konulduğu kaydedildi.

Sırbistan müdahil olmak istedi

Sırbistan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ise yaptığı açıklamada, bazı Sırp radikal gruplar tarafından düzenlenen olumsuz olayların nedeniyle ülkesinin Mitrovitsa'nın kuzey kesimine müdahale etmesini istedi.

Vuçiç, uluslararası topluluktan, Sırbistan Cumhuriyeti'ne ait polis ve jandarmanın 45 dakikada Kosova'daki Mitrovitsa kentinin kuzey kısmına girmesi ve burada düzeni sağlamasının ardından çekilmesini talep ettiğini açıkladı.

Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişi, seçim merkezine girerek buradaki oy kullanılmasını durdurdu.

Maskeli kişiler, Sveti Sava İlköğretim Okulundaki seçim merkezini bastı. Gruptakiler camları kırdı ve bazı malzemeleri tahrip etti.

Şüphelilerden biri gözaltına alındı. Olay sırasında birkaç kişinin yaralandığı öğrenildi.

Seçim boyunca Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında ise seçimi boykot eden bazı gruplarla oy kullananlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler