YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova'da yerel seçimler
Kosova'da yerel seçimler
02 Aralık 2013 19:17
Kosova’da dün düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunu Başbakan Haşim Thaçi değerlendirdi.

Kosova’da dün düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunu değerlendiren Başbakan Haşim Thaçi, Kosova’da ilk kez tüm etnik grupların ülke genelinde seçimlere katıldığını söyledi.

Thaçi, yazılı açıklamasında, 1 Aralıkta düzenlenen seçimlerin ikinci turunun 3 Kasım’da yapılan birinci turu gibi, yüksek siyasi ve demokratik kültürün bir göstergesi olduğunu belirtti.

Açıklamasında, “Özgür, dürüst ve şeffaf seçimlerin en üst düzey uluslararası standartlar esasınca yapılması, demokratik dünyaya, dost ülkelere Kosova’da demokratik süreçleri destekleyenlere gönderilen olumlu sinyaldir” ifadelerine yer veren Başbakan Thaçi, savaştan sonra Kosova’nın tarihte ilk kez kuzeydeki 4 belediye dahil ülke genelinde yerel seçimleri örgütlediğini anımsattı.

Kosova’da, ilk kez tüm etnik grupların ülke genelinde seçimlere katıldığını belirten Başbakan Thaçi, “Bu olgu, Kosova açısından yeni bir tarih, açılan yeni bir fasıl, devlet yapısının güçlendiği Avrupa faslıdır” ifadesini kullandı.

Başbakan Thaçi, seçimlerin sorunsuz gerçekleşmesinde sundukları destekten dolayı, tüm vatandaşlara tüm siyasi parti, Avrupa Birliği, ABD, bağımsız kurumlar Merkez Seçim Komisyonu, Kosova Polisi, EULEX ve KFOR’a teşekkürlerini ifade etti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler