YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova'da yeni hükümet kuruldu
Kosova'da yeni hükümet kuruldu
09 Aralık 2014 15:36
Kosova'da 8 Haziran'da yapılan genel seçimlerde en fazla oyu alan iki partinin anlaşması sonrasında seçimlerden 6 ay sonra yeni hükümet kuruldu.

 

Kosova Demokratik Birliği (LDK) ile Kosova Demokratik Partisi (PDK) arasında dün imzalanan koalisyon anlaşmasında uzlaşılan yeni bakanlar kurulu, Kosova Meclisi'nden güvenoyu aldı. Kosova Meclisi'ndeki 120 milletvekilinden 113'ünün katıldığı oylamada, 73 milletvekili "evet", 38 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, iki milletvekili de çekimser kaldı.

LDK Genel Başkanı İsa Mustafa'nın başbakanlığında kurulan hükümette, Kosova'nın bağımsızlığını kazandığı 2008 yılından beri başbakanlık görevini yürüten PDK Genel Başkanı Haşim Taçi dışişleri bakanı ve başbakan yardımcılığı görevini üstlendi.

Yeni Başbakan İsa Mustafa ve bakanlar, Meclisten güvenoyu aldıktan sonra yemin ederek görevlerine başladı.

Bu arada, koalisyon ortağı "Sırp Listesi"ne yeni hükümette bir başbakan yardımcılığı ve iki bakanlık verildi.

Yeni Başbakan Mustafa, yemin töreninin ardından yaptığı açıklamada, yeni hükümetin Kosova vatandaşları için çalışacağını belirterek, kendilerine güvenerek oy verenlere teşekkür etti.

Yeni kurulan hükümette yer alan isimler ve görevleri şöyle:

Başbakan İsa Mustafa, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi, Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Kujtim Shala, Başbakan Yardımcısı Branimir Stoyanoviç, Yerel Yönetimler Bakanı Lyubomir Mariç, Geri Dönüş ve Topluluklar Bakanı Aleksandar Yablanoviç, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami, Maliye Bakanı Avdullah Hoti, Diaspora Bakanı Valon Murati, Adalet Bakanı Hayredin Kuçi, Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Memli Krasniqi, Avrupa Entegrasyonu Bakanı Bekim Qollaku, Ekonomik Kalkınma Bakanı Blerand Stavileci, Çevre ve Alan Planlama Bakanı Ferid Agani, İçişleri Bakanı Skender Hyseni, Sağlık Bakanı İmet Rahmani, Altyapı Bakanı Lutfi Zharku, Ticaret ve Endüstri Bakanı Hikmete Bajrami, Güvenlik Güçleri Bakanı Haki Demolli, Çalışma Bakanı Arban Abrashi, Devlet Bakanı Edita Tahiri, Devlet Bakanı Rasim Demiri.

Koalisyon anlaşmasının ardından dün de Kadri Veseli, Meclis Başkanlığı'na seçilmişti.

İsa Mustafa kimdir 

Kosova'nın başkenti Priştine'de 15 Mayıs 1951 tarihinde dünyaya gelen İsa Mustafa, 1974'ten itibaren Priştine Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Kosova Bilim ve Sanat Akademisi üyesi olan Mustafa, siyasi kariyerine eski Yugoslavya döneminde, Komünist Parti'de başladı. 1980 yılında Priştine Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Mustafa, 1984-1988 yılları arasında Kosova'da bakanlık yaptı.

Mustafa, 1990 yılında sürgündeyken Kosova hükümetinde yeniden bakanlık görevi yaptı. 1999 yılında ülkesine dönen Mustafa, 2007-2013 yılları arasında yeniden Priştine Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildi. 2010 yılında LDK'nın genel başkanlığını kazanan Mustafa, 8 Haziran'daki seçimlerin ardından önce Meclis Başkanlığına seçilmiş ancak Anayasa Mahkemesi'nin bu seçimi iptal etmesi üzerine görevden ayrılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler