YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova’da oy sayımı sona erdi
Kosova’da oy sayımı sona erdi
11 Haziran 2014 07:34
Kosova'da geçtiğimiz Pazar günü yapılan erken parlamento seçimlerinde seçmenlerin kullandığı oyların sayımı sona erdi. Şartlı oyların da sayılmasının ardından seçim sonuçlarının Merkez Seçim Komisyonu tarafından resmileşmesi bekleniyor.

Pazar gecesi açıklanan tahmini sonuçlara göre, partilerin sıralamasında değişiklik olmadı. Merkez Seçim Komisyonu'nun internet sayfasında yayımlanan gayri resmi sonuçlara göre, oyların yüzde 30,71 oranını alan Hashim Thaçi’nin başında bulunduğu Kosova Demokratik Partisi PDK'nın galibiyeti pekişti.

PDK'nın ardından oyların yüzde 25,75'ini alan İsa Mustafa’nın liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği LDK ikinci sırayı alarak ana muhalefet partisi konumunu korudu. Vetëvendosje, yüzde 13,51 ile üçüncü, Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi AAK yüzde 9,61’le dördüncü, yeni kurulan parti olarak meclise girecek olan NİSMA Partisi de beşinci sıraya yerleşti. PDK’dan ayrılan Meclis Başkanı ile eski Ulaşım Bakanı tarafından kurulan NİSMA oyların yüzde 5,24’ünü kazandı.

Yüzde 5’lik barajı geçemeyen büyük partilerden iş adamı Behgjet Pacolli’nin genel başkanı olduğu Yeni Kosova İttika Partisi AKR, meclise giremeyecek.

Kosova’da azınlıktaki topluluklardan en fazla oy almayı başaran ‘Sırp Listesi’ oyların yüzde 4,21'lik kısmını aldı. Barajı aşamayan Sırplar, anayasa tarafından garanti edilen 10 milletvekili ile mecliste temsil edilecek.

Türk Partilerden Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP, resmi olmayan sonuçlara göre, 7 bin 290 oy alarak, anayasa ile Türklere sağlanan 2 milletvekili koltuğuna sahip oldu. Seçimlere katılan ikinci Türk Partisi Kosova Türk Adalet Partisi KTAP ise toplam 2 bin 267 oy alarak, mecliste temsil edilme şansını kaybetti. Dolayısıyla önümüzdeki 4 yıl içinde Kosova Türkleri yine KDTP tarafından temsil edilecek.

Kosova’da seçim sonuçlarının resmiyet kazanması beklenirken, hükümet arayışları başladı. Seçimleri kazanan PDK’ya karşı taarruza geçen ana muhalefet ve diğer muhalefet partileri LDK, AAK, NİSMA ile Vetevendosje Hareketi, Hashim Thaçi’nin lideri olduğu Kosova Demokratik Partisi PDK ile koalisyona girmemek için anlaşma imzaladı. Muhalefet lideri ‘Thaçi 3’ hükümetinin kurulmasını engelleyeceklerini açıkladı.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler