YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kosova'da ilginç eylem
Kosova'da ilginç eylem
27 Nisan 2013 18:31
Kosova Savaşı sırasında kaybolan ve hâlâ akıbetleri belli olmayan bin 750 kişi, başkent Priştine’de düzenlenen ilginç eylemle anıldı.

1998-1999 yılları arasındaki savaşta 12 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, bin 750 kişi de kaybolmuştu. Kosovalılar, Sırp işgali sırasında kaybolanlar için her 27 Nisan’da eylem düzenleniyor. Bugün de Priştine’de bir araya gelen kayıp aileleri, akıbetleri belirsiz bin 750 kişi için üzerinde soru işareti ve parmak izi bulunan beyaz kağıt poşetlerden çember oluşturdular. 50 metrelik alan beyazlara teslim olurken, insanlar duygu dolu anlar yaşadı.

Kayıp kişileri sembolize eden beyaz poşetler, Kosova’nın her yöresinden getirilen toprak ile doldurularak üzerine koyuldu. Vatandaşlar kayıp kişiler anısına oluşturulan bezay keseler önünde saygı duruşunda bulundu, mum yaktı.

Kayıp aileler, 1999 yılından bu yana geçen 14 yıl içinde yakınlarının bulunması için yüzlerce konuşma yaptıklarını, bunların hiçbir sonuç vermemesi nedeniyle suskun kalmayı tercih ettiklerini belirtti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler