YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korku salan general ölü bulundu
Korku salan general ölü bulundu
01 Eylül 2010 11:19
Rus Askeri istihbaratı GRU'nun 2 numaralı ismi General Yuri İvanov, Hatay'da ölü bulundu. İddiaya göre General, Çeçen militanlar tarafından infaz edildi.

İki hafta önce Hatay’ın Çevlik köyünde kıyıya vuran cesedin, 3 çeçen liderin Türkiye'de infazı emrini veren Rus askeri istihbaratı GRU'nun 2 numarası General Yuri İvanov'a ait olduğu anlaşıldı. Rus üssünü ziyaret için gittiği Suriye’de ortalıktan kaybolan generalin Çeçen militanlar tarafından infaz edildiği iddia ediliyor.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, 52 yaşındaki Ivanov, Ağustos ayının başında Rusya’nın Suriye’nin Tartus kentinde 2011 yılında hizmete girecek olan askeri üssünde incelemelerde bulunmak üzere yanında korumalarıyla birlikte bu ülkeye gitti. Ardından Suriye istihbaratı yetkilieriyle görüşmek üzere Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da ailesiyle birlikte tatil yaptığı Lazkiye kentine geçti. Ancak burada ortalıktan kayboldu.   

On gün boyunca kayıp olarak aranan Rus generalin cesedi, 16 Ağustos’ta Hatay’ın Çevlik Köyü’nde kıyıya vurdu ve Türk köylüler tarafından bulundu. Ceset o kadar deforme olmuştu ki kimlik tespiti yapmak imkansızdı. Kimliğin belirlenmesini sağlayacak tek detay boynundaki haçlı kolyeydi. Dışişleri tarafından boynunda haç olduğu belirtilen bir şahsın cesedinin kıyıya vurduğu bilgisi komşu ülkelere bildirildi. Ruslar, bu cesedin kayıp generale ait olabileceği kuşkusuyla Hatay’a geldiklerinde kimlik tespiti gerçekleşti.

ESRARENGİZ ÖLÜM

Suriye’deki Lazkiye Plajı Ağustos’ta tatilcilerin uğrak yeri olduğu için bir boğulma vakasının gözlerden uzak gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığı iddia ediliyor.

YÜZME VE DALIŞTA UZMANDI

Rus basınına göre, Volga Nehri kıyısında doğan ve yüzme ve dalış konusunda uzman olan generalin boğulmuş olma ihtimali çok düşük. Komsomolska Pravda gazetesinin iddiasına göre, Rus General infaz emrini verdiği Çeçenler tarafından kaçırılıp öldürülmüş olabilir. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesine göre de Rus generalin korumalarının bilgisi olmadan tek başına denize girip boğulma ihtimali çok düşük. Yüzerken boğulmuş olsa bile korumalarının bu durumu fark edip cesedini mutlaka denizden çıkarmış olması gerekirdi. Korumaların deniz kenarında baygın halde bulunduğuna yönelik iddialar da Çeçen suikastı iddiasını güçlendiriyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, Rus halkının sadece yüzde 22’si Rus generalin bir kaza sonucu öldüğüne inanıyor.

EMRİYLE TÜRKİYE’DE 3 ÇEÇEN LİDERİ İNFAZ EDİLMİŞTİ

GRU tarafından dünya çapında Çeçen militanların lider kadrosuna yönelik düzenlenen suikast eylemleri 2000’li yılların başında hız kazandı. 2001-2009 yılları arasında 9 Çeçen militan elit GRU komandoları tarafından suikasta uğradı.

1- Magomed Kariyev: 22 Mayıs 2001 Azerbaycan

2- Hızır Talhadov: 11 Kasım 2002 Azerbaycan

3- Vaha İbrahimov: 7 Eylül 2003 Azerbaycan

4- Zelimhan Yandarbayev: 13 Şubat 2004 Katar

5- Gazi Edilsultanov: 6 Eylül 2008 Türkiye

6- İslam Canibekov: 9 Aralık 2008 Türkiye

7- Umar İsrailov: 13 Ocak 2009 Avusturya

8- Ali Osaev: 26 Ocak 2009 Türkiye

Vatan


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler