YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koridorun güzergahına Türkiye karar verecek
Erbil'deki üst düzey yetkili peşmerge birliklerinin Kobani'ye gidişinin detaylarını verdi: Orta ağırlıktaki silahlarla donatılacak takviye birlikler gidecek, güzergâha Türkiye karar verecek.
Koridorun güzergahına Türkiye karar verecek
21 Ekim 2014 / 20:47 Güncelleme: 21 Ekim 2014 / 20:50

Erbil’de Peşmerge bakanlığında üst düzey bir yetkilinin Al Jazeera Türk’e verdiği bilgilere göre, ilk gidecek gruplar peşmerge bakanlığına bağlı birlikler olacak. Hepsi Irak vatandaşı peşmergeler olacak.

Yetkili, Suriye peşmergelerinin gönderilmesi konusunun siyasi bir konu olduğunu ve buna Irak Kürt yönetiminin karar vereceğini söylüyor.

Yetkilinin aktardığı bilgilere göre gidecek birlikler takviye birlikleri olacak. Bu birlikler orta menzilli orta ağırlıkta silahlarla donatılacak. Kaynaklar bu birliklerin standart silahlarının doçka, havan ve Katyuşa füzeleri gibi silahlar olduğunu söylüyor ancak bu silahlardan hangilerinin ve ne kadarının Kobani’ye götürüleceği kesin değil.

'Güzergâha Türkiye karar verecek'

Gidiş şekli ve güzergâhla ilgili Türkiye ile görüşmeler sürüyor. Peşmerge Bakanlığı'ndaki yetkili güzergâha Türkiye’nin karar vereceğini belirtiyor. Karayoluyla gidilmesi muhtemel güzergâhların yanısıra uçakla peşmergelerin Şanlıurfa’ya götürülüp, buradan karayoluyla Kobani geçirilmesi ihtimali de var.

Suriye içinden geçen güzergâhın (Rasulayn-Serekaniye’den çıkarak Ceylanpınar sınır kapısından Türkiye’ye giriş) kullanılıp kullanılmayacağı henüz net değil.

Al Jazeera'nin ulaştığı Peşmerge yetkilisine göre Kobani’ye gönderilen silahların tamamı Peşmerge bakanlığı’na ait ve giden yardımın çoğunluğu mühimmattan oluşuyor.

Yetkili “Bize diğer ülkelerden verilen silahları Kobani’ye gönderemeyiz çünkü o silahlar bize kayıtlı olarak veriliyor. Bundan sonra silah isterlerse uluslararası camianın bu konuya el atması gerekiyor diyorlar” ifadelerini kullandı.

Pazar akşam ABD uçakları, Kobani'yi savunan YPG güçlerine havadan silah, mühimmat ve ilaç yardımı attı. Türk Dışişleri kaynakları, Türkiye topraklarından Kobani'ye silah ve peşmerge geçişinin de pazar akşam itibariyle başladığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, peşmergenin destek için Kobani’ye geçişine yardımcı olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişini Türkiye'den kendilerinin talep ettiğini söyledi.

Al Jazeera Türk'ün Irak Kürt bölgesindeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Türkiye üzerinden Rojava’ya gönderilecek güç, Irak Kürt bölgesi peşmergeleri değil, daha önce Suriye’den Irak’a getirilip eğitilenler olacak.

Peşmerge güçleri sözcüsü Cabar Yaver ise Kobani'ye askeri takviyelerine devam etmek istediklerini söyledi ve "O bölgeye havadan veya karadan yedek güçlerimiz göndermek için çabamız ve hazırlığımız var" dedi.

IŞİD'in Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Kobani'ye yönelik saldırıları 16 Eylül'de başladı. Bir süredir ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri havadan Kobani ve çevresindeki IŞİD hedeflerini vuruyor.

 

AL JAZEERA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler