YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Körfez'den Yemen Cumhurbaşkanı'na olumlu cevap
Körfez'den Yemen Cumhurbaşkanı'na olumlu cevap
10 Mart 2015 02:48
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, taraflar arasında yürütülen diyalog görüşmelerinin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da devam etmesi çağrısını memnuniyetle karş

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği 143. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Zeyani,  tüm Arap ülkelerine bu konuda destek çağrısı yaptı.

Zeyani, diyalog görüşmelerinin, meşruiyetin korunmasının yanı sıra darbeyi ve Husilerin açıkladığı anayasa manifestosunu reddetme çerçevesinde Yemen'in güvenlik ve istikrarını hedeflediğini kaydederek, Husilerin Eylül 2014'ten bu yana yönetime karşı gerçekleştirdiği saldırı ve Cumhurbaşkanı Hadi ile devlet adamlarına yönelik zorunlu ikamet gibi uygulamalarının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Yemen'de güvenliğin daha da kötüye gitmesi ve tehlikenin sınırı aşarak uluslararası güvenliği etkilemesine karşı uyarıda bulunan Zeyani, Arap ülkelerinden Yemen'in kurtarılmasına yardım edecek net ve sağlam kararlar almalarını istedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, KİK'e, ülkedeki krizin çözümü için taraflar arasında yürütülen diyaloğun Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da devam etmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Çağrıya, Suudi Arabistan'dan olumlu cevap gelmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler