YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Körfez İşbirliği Konseyi'nden flaş açıklamalar
Körfez İşbirliği Konseyi'nden flaş açıklamalar
13 Mart 2015 00:07
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Suriye, Yemen, Libya, Irak ve Filistin'deki gelişmelerin yanı sıra İran 'la 5+1 ülkeleri arasında sürdürülen nükleer müzakere konuları ele alındı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki toplantının ardından yayınlanan kapanış bildirisinde, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün, Suudi Arabistan'a insan hakları ve DAEŞ'le mücadele konusunda yönelttiği açıklamaların kınandığı belirtilirken, "Suudi Arabistan'ın iç işlerine müdahale edilmesi kabul edilemez. Bu uluslararası normlara ve sözleşmelere aykırıdır" denildi. 

Bildiride, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Masur Hadi'den, Riyad'da KİK çatısı altında konferans düzenlemesi talep edilirken, KİK'in, Hadi'nin meşruiyeti ile Yemen'in istikrar ve güvenliğini desteklediği kaydedildi.

KİK ülkelerinin Sana'da faaliyetlerini askıya aldığı büyükelçilik çalışmalarını Aden'de sürdürdüğüne dikkat çekilen bildiride, bu bağlamda KİK'in, "meşruiyet ve siyasi faaliyete" olan bağlılığını gösterdiği ifade edildi.  

Libya konusu

 

Libya krizine ilişkin ise ülkedeki Trablus ve Tobruk merkezli meclis ve hükümetlerinden hangisinin desteklendiği netleştirilmeyen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Libya'da, ülkenin birliği, istikrarı ve güvenliğini tehdit eden şiddet ve terörün artmasından derin endişe duyuyoruz. KİK, Libya'daki seçilmiş parlamento ve meşru hükümeti desteklemektedir. BM'nin, Libya'daki taraflar arasında kapsamlı diyaloğu tekrar başlatma girişimini destekliyoruz."

Bildiride son olarak, Suriye'de insani durumun kötüye gitmesinden büyük endişe duyulduğu ve tüm yabancı güçlerin bu ülkeden ayrılması gerektiği vurgulanırken, Filistin devletinin, uluslararası kurum, anlaşma, sözleşme ve protokollere katılımına destek verildiğinin altı çizildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler